Ako si vybrať zimné oblečenie na bežky a beh?

Ako sa mám v širokej ponuke oblečenia na bežky a beh zorientovať?

Skôr ako začnete oblečenie vyhľadávať a nekonečne dlho surfovať po internete, odpovedzte si na základné otázky, ktoré Vám následný výber uľahčia.

1. Ako intenzívne behám?
2. Som zimomravý alebo teplokrvný športovec?
3. Chcem oblečenie vrstviť alebo preferujem čo najmenej vrstiev oblečenia?
4. V akých teplotách a poveternostných podmienkach chcem behať?
5. Koľko môžem/chcem zaplatiť?


1. Ako intenzívne behám?
Prvou otázkou si vyjasníme, či je pre nás beh výkonnostnou aktivitou, kedy ideme “naplno” alebo kondičnou “voľnočasovou" aktivitou, kedy sa voľne pohybujeme a prehrievame sa skôr pozvoľna alebo zriedka. Zatiaľ čo výkonnostný bežec bude potrebovať tenšie a priedušnejšie oblečenie, turista si vyberie skôr teplejšie oblečenie, ktoré vytvára ochranný izolačný obal okolo tela.


2. Som zimomravý alebo teplokrvný športovec?
Pri výrobku nemá zmysel uvádzať pre aký teplotný rozsah je určený. Niekomu je zima pri teplotách okolo nuly, iní behajú pri mínus 10-tich stupňoch bez rukavíc. Omnoho dôležitejšie je ujasniť si ešte pred nákupom, či som skôr človek, ktorý sa nadmerne potí, alebo som zimomravý.


3. Chcem oblečenie vrstviť alebo preferujem čo najmenej vrstiev oblečenia?
Neexistuje zlá alebo dobrá odpoveď. Vrstvenie umožňuje variabilitu a možnosť vyzliecť si niektoré vrstvy počas výkonu. Niekto skôr využije možnosť poskladať si svoju vlastnú optimálnu sadu. Kúzlom menšieho počtu vrstiev je pocit ľahkosti, pružnosti a neobmedzeného pohybu. Samozrejme za cenu špeciálnych výrobkov určených pre konkrétnu situáciu a počasie.
4. V akých teplotách a poveternostných podmienkach chcem behať?
Behávam po celý rok a za každého počasia? Behávam iba do teplôt okolo nuly a keď už mrzne, tak nebehám vôbec? V daždi zásadne nebehám? Čím viac si ujasníte kedy budete oblečenie na beh potrebovať, tým lepšie si vyberiete vhodnú zostavu oblečenia.


5. Koľko môžem/chcem zaplatiť?
Prečo by som mal platiť toľko peňazí, keď sa to dá inde zohnať za 1/3 ceny?
Každú chvíľu sa ozve zákazník, ktorý spravidla zrovnáva s konkurenciou z jednej nemenovanej predajne s potravinami. Obvykle sa zistí, že dotyčný zákazník nemá žiadnu zrovnateľnú skúsenosť medzi konkurenčnými výrobkami. Jeho jediným kritériom je najnižšia cena za “bežecké tričko”. Pokiaľ je pre Vás beh iba okrajovou aktivitou napríklad na 2 dni dovolenky v roku, je naozaj jedno, čo si kúpite. Proste to buď bude dobré alebo to tie 2 dni už nejako vydržíte a prežijete. Ten, kto nabehá v lete aj v zime stovky hodín, dobre vie, čo potrebuje a čo je pre neho zbytočné. Neverte tomu, že bunda za 20 EUR bude rovnako funkčná ako bunda za 100 EUR. A to nie je iba o dizajne. Viac o tom, ako si vybrať membránovú bundu >

 

Obráťte sa na odborníkov a výrobcov, ktorým dôverujete.
Každý človek je jedinečný a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

 

Ďalšie články