Je priedušnosť cyklooblečenia dôležitá?

Čo je to "priedušnosť"?

Priedušnosť je schopnosť prepúšťať vodné pary produkované ľudským telom. S označením napr. 5 000 g/m2/24 sa stretnete predovšetkým pri výrobkoch z membrán /bundy, nohavice/ a pri pláštenkách, teda pri výrobkoch, ktoré obsahujú “fóliu” alebo súvislý záter látky. Jedná sa o veľmi tenkú fóliu, ktorej póry majú mnohonásobne menšiu veľkosť ako kvapka vody, avšak sú väčšie než molekula pary, ktorá tak môže prejsť von od tela. Jedná sa o hodnoty materiálu a nie celkového výrobku a navyše každý výrobca alebo testovacie laboratórium vykonáva test inak a nie je pri tom kontrolovaný žiadnym nestranným kontrolným orgánom.

Presná definícia pre technicky založených čitateľov: Priedušnosť sa najčastejšie meria metódou MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate) a udáva sa v jednotkách g/m2/24 hod. Hodnota udáva, koľko gramov pary sa môže odpariť cez meter štvorcový látky za 24 hodín. Pre lepšiu predstavu uveďme pár hodnôt. Pri chôdzi telo produkuje 10 000 g/m2/24 hod (10 litrov za 24 hodín), pri behu 25 000 g/m2/24 hod a pri extrémnej fyzickej námahe až 35 000 g/m2/24 hod.

Ako si predstaviť “priedušnú" membránu?

Zjednodušene si predstavte, že v každom membránovom oblečení je vo vnútri medzi dotykovo príjemnými látkami fólia. Fyzická prekážka, ktorá stojí v ceste medzi vašim potom a okolím. V praxi k žiadnemu odvodu vlhkosti nedochádza, pokiaľ je vlhkosť vzduchu vonku aj vo vnútri rovnaká. Nepomôže tomu ani ten najlepší materiál.

Čo robiť, aby som sa pri športe nepotil?

Nepotiť sa? To je nezmysel. Pot je ozdravná reakcia tela. Brániť sa poteniu teda nie je dobré, ale predísť prechladnutiu v dôsledku hromadenia  potu na pokožke je možné správnym vrstvením oblečenia s ohľadom na to, čo chcem práve robiť.

Moja rada znie: uprednostniť oblečenie z prirodzene priedušných materiálov “bez fólie”, alebo si vybrať výrobok, v ktorom je rozumne kombinovaný membránový materiál s priedušným materiálom alebo má dômyselné cirkulačné otvory pre zlepšenie odvetrávania.

 

Prečítajte si naše odporúčania:

Ako si vybrať membránovú bundu na bicykel?
Ako si vybrať oblečenie na bežky a beh?
Ako si vybrať cyklonohavice na zimu?


Obráťte sa na odborníkov a výrobcov, ktorým dôverujete.
Každý človek je jedinečný a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

Ďalšie články