Ako si vybrať membránovú bundu na bicykel?

V čom je hlavný rozdiel medzi cyklistickou a outdoorovou bundou?

V strihu. Strih cyklistickej bundy je prispôsobený jazde na bicykli tak, aby nič neprekážalo bezpečnej a svižnej jazde. Bočné vrecká sú nahradené veľkým chrbtovým vreckom.
Dĺžka predného dielu je skrátená, zatiaľ čo zadný diel je predĺžený, aby pri predklone na bicykli bezpečne zakryl chrbát. Rukávy sú predĺžené tak, aby pri predklone k riadidlám pohodlne zakrývali zápästia a chránili ich tak pred prechladnutím.

Hrubú alebo tenkú bundu?

Zjednodušene povedané výkonový jazdec bude potrebovať tenšie a priedušnejšie oblečenie. Turista potrebuje pocit ochrany pred chladom, ktorý nájdeme v hrubšom, hrejivejšom modeli bundy, ktorý vytvára ochranný izolačný obal okolo tela. Premenných je však viac, odporúčame prečítať si Ako si vybrať oblečenie na bicykel?.

Aký vodný stĺpec musí mať bunda?

Trebárs žiadny. Aj napriek tomu membránové bundy vždy nejakú hodnotu majú - obvykle 1000 až 8000 mm. Rozhodujúca je Vaša konkrétna situácia a kedy budete na bicykli jazdiť. Nezabúdajte, že vysoký vodný stĺpec znamená nižšiu priedušnosť. Chcete sa dozvedieť viac o čarovnom slovíčku “vodný stĺpec”? Prečítajte si Nevyberajte membránovú bundu podľa vodného stĺpca!

Čo je obzvlášť dôležité?

Na základe dlhoročných skúseností odporúčame membránové bundy, ktoré sú zložené z rôznych materiálov. Na prednom diele a na rukávoch majú odolnú membránu, ktorá chráni pred najväčším náporom vetra a dažďa spredu. V podpazuší alebo na chrbte majú elastické priedušné panely, ktoré prirodzene dýchajú. Tieto panely neobsahujú membránu, ktorá je bariérou pre odvod vodných pár. Teda keď sa potíte, priedušný panel je zásadnou voľbou. Viac o priedušnosti nájdete v článku: Je priedušnosť cyklooblečenia dôležitá?

Prečo sú také obrovské rozdiely v cenách búnd?

Hlavným dôvodom je kvalita použitého materiálu. Predovšetkým jeho pružnosť. V ďalšom rade je to oderuodolnosť, zložitejší panelový strih a dizajnové detaily ako zipsy, vrecká, dvojité goliere.Prečítali ste si naše odporúčania a aj napriek tomu si nie ste istí?
Napíšte nám na info@rogelli.sk a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

 

Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

 

Ďalšie články