Ako vybrať bežky, aby ste nákup za týždeň neľutovali

Bežkovanie je fantastický spôsob, ako si cez zimu dosýta užiť sneh a zostať fit. Bežkovať navyše nie je zas tak ťažké a môže sa to naučiť aj úplný začiatočník. Pokojne aj v pokročilých rokoch. Oproti klasickému lyžovaniu navyše bežkovanie nič nestojí. Trate sú zadarmo a počas výletu zaplatíte tak maximálne za horúce varené víno či studené pivo. 

Ak ste sa rozhodli, že tohtoročnú zimnú sezónu strávite v stope, budete potrebovať bežky. Vyznať sa v dnešnej širokej ponuke bežiek ale nie je vôbec ľahké. Poradíme vám preto, ako vybrať bežky a prevedieme vás celým nákupom, na ktorého konci sa šťastne stretnete s vašimi novými bežkami. 

 

 

Ako vybrať bežecké lyže
Alebo veľký sprievodca nákupom bežiek

 

  1. Ako vybrať bežky podľa úrovne bežkovania
  2. Ako vybrať bežky podľa štýlu bežkovania
  3. Ako vybrať bežky podľa terénu
  4. Čím sa líšia bežky pre mužov a ženy
  5. Prečo je hmotnosť a výška bežkárov dôležitá
  6. Ako si vybrať detské bežky
  7. Ako vybrať bežky podľa údržby (bežky sa šupinami, bežky skin)
  8. Ako vybrať bežky podľa viazania a topánok
  9. Otázky, ktoré si musíte zodpovedať pred nákupom bežiek

 

Doby, kedy na trhu boli v ponuke len drevené bežky a k nim klasické modré uni topánky Botas, sú našťastie preč. Dnes sa bežky vyrábajú z umelých materiálov, a navyše v rôznych štýloch. Iné bežky potrebuje začiatočník, iné pokročilý bežec, iné pretekársky športovec.

Návlek na špičku boty

Bežky je potrebné voliť aj s prihliadnutím k bežkárskemu štýlu, preferovaným tratiam i podľa údržby. Že už je na vás tých informácií nejako moc? Nebojte, prevedieme vás výberom bežiek v jednotlivých krokoch tak, aby bol obsah zrozumiteľný aj pre úplného začiatočníka.

 

 

1. Ako vybrať bežky
... podľa úrovne bežkovania

 

Ešte, než sa do nákupu vrhneme naplno, je potreba určiť si, akí sme pokročilí bežkári. Pre začiatočníkov sú vhodné turistické bežky. Pre pokročilých lyžiarov športové bežky a pre poloprofesionálnych či profesionálnych bežkárov sú určené pretekárske bežky. Tieto tri kategórie bežiek sa líšia prevedením, technickými parametrami a samozrejme cenou. Viac v jednotlivých popisoch nižšie. 

 

TURISTICKÉ BEŽKY

 

 

Turistické bežky

 

Turistické bežky sú vhodné pre všetkých začínajúcich bežkárov. Pohybovať sa na týchto bežkách zvládnete, aj keď na nich budete stáť vôbec prvýkrát. S týmito bežkami zrejme nepodáte žiadne extra výkony a budete pomalší. Sú ale vhodné ak bežkovanie beriete ako odreagovanie, chcete sa pokochať krajinou a stráviť pekný deň v prírode. Na pretekanie to nie je. Keďže sú turistické bežky určené predovšetkým pre začínajúcich bežkárov, sú trošku širšie. Tým zaisťujú dobrú oporu a stabilitu aj neistým bežkárom.

Tiež sa vyznačujú nízkou tvrdosťou. Vyrábajú sa buď s hladkou skľznicou (ktorá sa ošetruje voskami) alebo sa skĺznicou s lisovaným protišmykom (so šupinkami), ktoré nepotrebujú ošetrenie stúpacími voskami. 

Turistické bežky sa hodia pre začiatočníkov, ktorí viac než rýchlosť ocenia stabilitu a možnosť stráviť pekný deň v prírode. 

 

Bežky majú šupinky? Ako tí kapry?

Pri nákupe bežiek sa môžete stretnúť s tým, že niektoré bežky budú mať šupinky. Označujú sa ako bežky so šupinami prípadne ako bežky s lisovaným protišmykom. Tieto šupinky skutočne pripomínajú kaprie šupiny.

Umiestňujú sa doprostred bežiek do miesta, ktoré je potrebné pri odraze prešliapnuť. Tým, že bežku prešliapneme nás šupiny zabrzdia a my sa môžeme odraziť a vyraziť vpred. Namiesto šupiniek sa na hladké bežky používajú mazacie stúpacie vosky.

O šupinách bude ešte reč na konci článku. Sú totiž tiež jedným z kľúčových parametrov, podľa ktorých sa rozhodujeme, ako vybrať bežky

 

ŠPORTOVÉ BEŽKY

 

 

Športové bežky

 

Ako už asi tušíte, športové bežky sú takým predelom medzi turistickými a pretekárskymi bežkami. Sú vhodné pre pokročilých bežkárov, ktorí už majú zvládnutý niektorý bežkársky štýl. Oproti turistickým bežkám sú užšie, tvrdšie a rýchlejšie. Po športových bežkách siahnite, ak sa chcete na bežkách tzv. zničiť a podávať občas pretekárske výkony. Cenovo sú drahšie ako turistické bežky, ale stále finančne dostupné. 

Chcete si dať poriadne do tela? Siahnite po športových bežkách. Oproti turistickým budete rýchlejší a najazdíte viac kilometrov. 

 

 

PRETEKÁRSKE BEŽKY

 

Pretekárske bežky sú vhodné pre profesionálnych športovcov. Cenovo sú zo všetkých kategórií najdrahšie. Sú rýchle, úzke a tvrdé. Lyžiar musí mať perfektne zvládnutý bežkársky štýl. 

Pretekárske bežky používajú profesionálni bežkári, čomu zodpovedá cena bežiek. 

 

Oplatia sa bežky z bazáru?

Čím technicky lepšie bežky, tým vyššia cena. Tak ako asi v každom športe aj v bežkovaní platí, že by ste mali nákup bežiek prispôsobiť svojej úrovni. Ak ste v zime na horách každý víkend, potom v obchode pokojne siahnite po drahších bežkách. Oplatia sa vám.

Pokiaľ ale už teraz viete, že sa na bežky dostanete sotva raz za sezónu, budú vám stačiť obyčajné turistické bežky. Rovnako tak môžete zamieriť pre bežky z bazáru. Oplatí sa ale vopred vedieť, aký typ bežiek a najlepšie aj model od konkrétneho výrobcu chcete. Inak by sa mohlo stať, že si kúpite síce lacné bežky, ale za týždeň bežky do bazáru ponesiete k opätovnému predaju. 

 

2. Ako vybrať bežky
... podľa štýlu bežkovania

 

Ak patríte medzi ostrieľaných bežkárov, potom pravdepodobne viete, aký bežkársky štýl vám sedí najviac. Ak sa ale chystáte s bežkovaním ešte len začať, mali by ste vedieť, že bežkársky štýl zďaleka neexistuje len jeden. Existuje ich viac a väčšinou sa medzi sebou vzájomne prelínajú. A tomu sa prispôsobujú aj druhy bežiek. Respektíve bežky určené pre určitý bežkársky štýl. V ktorom štýle sami seba spoznáte?

 

KLASICKÝ ŠTÝL BEŽKOVANIA

 

Ako už naznačuje názov, tento bežkársky štýl je klasický. Slangovo sa mu hovorí "jazdiť na klasiku". Bežkári sa pohybujú v stope a k pohybu vpred využívajú striedavé odrážanie pravej a ľavej nohy. Takéto bežkovanie vyzerá krásne, ak má človek tento štýl zvládnutý. Než sa do toho dostanete, chce to cvik. 

Bežky na klasiku sú pomerne úzke (okolo 45 mm) a tvrdé. Spoznáte ich tiež podľa toho, že majú výraznejšiu špičku. Bežky určené na klasický štýl bežkovania môžeme kúpiť s podporou stúpania (tzv. bežky sa šupinami či bežky skin) aj bez šupiniek. Základné turistické bežky bývajú často určené práve pre klasický štýl bežkovania

Bežky na klasiku by mali byť o 15-25 cm dlhšie, než je výška bežkára. 

 

 

SKATOVANIE ALEBO KORČUĽOVANIE

 

 

Bežky skate

 

Ďalším podobne dôležitým bežkárskym štýlom je korčuľovanie čiže skate. Tento štýl je veľmi rýchly, ale fyzicky veľmi náročný. Je určený na trate upravené rolbou. Na rozdiel od klasiky sa nejazdí v stope, ale na hladkom povrchu. Tieto bežky sú kratšie a tvrdšie ako bežky klasické a majú nevýraznú špičku.

Tieto bežky nie sú príliš vhodné pre začiatočníkov, ktorí si nie sú istí rovnováhou alebo nemajú príliš veľkú fyzičku. Bežkár sa skĺzne po ploche skĺznice lyže a potom sa odrazí z vnútornej hrany bežky smerom dopredu. Preto sa bežky na korčuľovanie nepredávajú s podporou stúpania.

Tieto bežky ošetrujeme voskami sklznými. Tvrdosť bežiek volíme s ohľadom na našu úroveň bežkovania. Čím profesionálnejší športovec, tým pravdepodobne tvrdšia bežka

Bežky na korčuľovanie by mali byť zhruba o 5-10 cm dlhšie, než je výška bežkára. 

 

 

KOMBI BEŽKY

 

Pokiaľ máte radi ako klasický štýl bežkovania, tak korčuľovanie, máte dve možnosti. Buď si môžete kúpiť dvoje rôzne bežky, alebo môžete siahnuť práve po bežkách kombi. Ako názov naznačuje, tieto bežky kombinujú ako klasický štýl, tak korčuľovanie dohromady.

Tieto bežky sú vhodné pre pokročilých začiatočníkov, ktorí zvládnu viac ako obyčajný turista, ale zároveň si nie sú ešte úplne istí ani v jednom bežkárskom štýle. Rovnako tak sú vhodné, ak chcete jazdiť ako klasiku, tak korčuľovanie, ale nemáte peniaze investovať do dvojitej výbavy. Kombi bežky sú tvrdšie než klasické bežky.

Pokiaľ ale zvolíte príliš tvrdé bežky, na ktoré nemáte dostatočnú hmotnosť, môžu vám nepríjemne kĺzať. Tieto bežky zoženiete ako s podporou stúpania (bežky sa šupinami či bežky skin), tak bez nich. 

Kombi bežky by mali byť zhruba o 5-10 cm dlhšie, než je výška bežkára.

  

Naozaj môžete s kombi bežkami kombinovať?

Kombi bežky zvládnu ako klasiku, tak korčuľovanie. Nepočítajte ale, že si obidva štýly vyskúšate za jeden výlet. Ibaže by ste skĺznicu premazali. Pokiaľ na bežky nanesiete stúpacie vosky, nepôjde vám pravdepodobne korčuľovať. A ak stúpacie vosky nenanesiete, nebudete sa môcť odraziť a nepôjde vám klasický štýl.

Bežky teda síce zvládnu oba štýly bežkovania, ale pravdepodobne nie za jeden výlet. Sú vhodné skôr pre bežkárov, ktorí radi striedajú stopu s hladkým povrchom v rôznych dňoch. 

 

Kúpiť, či nekúpiť kombi bežky?

Niektorí skúsení bežkári pred nákupom kombi bežiek varujú. Podľa nich takéto bežky vedia všetko, ale nič poriadne. Niektorí dodávajú, že je lepšie poriadne trénovať len jeden štýl. Alebo ak zvládam ako korčuľovanie, tak klasiku, je lepšie mať dvoje rôzne bežky. 

 

BACKCOUNTRY BEŽKY

 

 

Backcountry bežky

 

Backcountry bežky sú určené pre jazdu vo voľnom teréne, mimo upravené trate a stopy. Je to taký freeride medzi bežkami. Tieto bežky musia zvládnuť bežkovania v prašane alebo na veľmi zamrznutom povrchu, preto majú často oceľovú hranu. Sú širšie, v hlbokom snehu sa neprepadajú, ale ich ovládanie vyžaduje cvik. 

Oproti vyššie zmieneným běžkám spoznáte backcountry bežky ľahko i podľa topánok. Topánky na backcountry bežky sú pevnejšie, zateplenejšie a turistickejšie než klasické topánky na bežky. Je to kvôli tomu, že backcountry štýl bežkovania často kombinuje bežkovanie aj s klasickou chôdzou vo voľnej krajine, kedy jednoducho vyzujete bežky a vydáte sa po svojich. 

Vzhľadom backcountry bežky pripomínajú zjazdové lyže. Ak sa chcete zmestiť do strojovej stopy, musíte zvoliť bežky do šírky 55 mm. Tieto bežky môžu mať, a často aj majú,podporu stúpania (teda šupinky). 

Backcountry bežky by mali byť zhruba o 10-15 cm dlhšie, než je výška bežkára. 

 

 

Backcountry bežky pre všetkých rojkov s romantickou dušou

Backcountry sú vhodné pre všetkých, ktorí sa v zime radi túlajú prírodou mimo vyznačené stopy, ale samotná chôdza im nestačí. Backcountry bežky môžu pripomínať v mnohom skialpinistické lyže.

Na rozdiel od skialpov ale nemajú tulenie pásy, a teda vyšľapať prudký kopec vám vezme pomerne dosť energie. Na rozdiel od skialpov sa s nimi tiež horšie zatáča, a teda aj zjazd bude horší. Sú to skrátka klasické bežky, v ktorých si ale skôr, než nádherný bežkársky štýl užijete romantické túlanie sa voľnou krajinou. 

 

3. Ako vybrať bežky
... podľa terénu, kam vyrážame

 

Pri nákupe bežiek musíte tiež zvážiť, do akého terénu chcete najčastejšie chodiť. Je rozdiel, či budete chodiť v zime len za barák, kde máte voľné pole bez strojovo upravených stôp. A iné samozrejme tiež je, ak vyhľadávate strojovú stopu či hladkú vyrolbovanú cestu. Terén, ktorý pri bežkovaní volíme, úzko súvisí s naším bežkárskym štýlom. To už sme naťukli v predošlých odsekoch. 

 

STROJOVÁ STOPA

 

Ak budete chcieť využívať strojovo upravenú stopu, budete potrebovať bežky, na ktorých sa môžete odrážať klasickým štýlom. V strojovke využijete bežky na klasiku, prípadně tiež turistické bežky. Rovnako tiež si v stope poradíte i s kombi bežkami či s backcountry bežkami (pokiaľ nezvolíte príliš široký model). 

 

 

HLADKÝ VYROLBOVANÝ POVRCH

 

Hladký povrch je ako stvorený k skĺznutiu po hrane bežky, teda ku korčuľovaniu. Využijete preto bežky skate, prípadne kombi bežky. S klasikami by ste sa v neupravenej stope veľmi natrápili. Pri korčuľovaní sa môžete poriadne zapotiť, pozor na prípadnú dehydratáciu.

 

Prečítam si o rizikách dehytratácie pri športe

 

VOĽNÁ KRAJINA

 

Ak sa chystáte na bežkách na prechod hôr alebo máte za domom len neupravený povrch, využijete backcountry bežky. S týmito bežkami budete slobodní, pretože budete môcť vyraziť na výlet do akéhokoľvek terénu. Nebudete sa mačkať s davmi ľudí v stope, ale užijete si nádhernú zimnú krajinu sami. Pravdepodobne ale neujdete za deň toľko kilometrov. Ale zase si prehliadnete krásnu krajinu, napríklad v Rakúsku. 

 

Chcem zistiť kam na bežky do Rakúska

 

Ako som vyberala bežky ja?

Na bežky som chodievala už ako malé dievča. Väčšinou k nám do polí alebo k lesu. Bežkovali sme s kamarátmi aj s rodinou a mne asi až do 13 rokov stačili drevené bežky USSR a modré topánky Botas. Šnurovacie, zacvakávacie. Pamätáte si ich, že?

Potom sme sa s celou rodinou vypravili pre nové bežky. Predavač sa spýtal na moju výšku a hmotnosť a vybrali sme klasické bežky so šupinami, s univerzálnou tvrdosťou, model Fischer Style. Oproti dreveným lyžiam som bola v nebi, bežky krásne išli a vďaka šupinkám som nemusela riešiť mazanie v stúpacej komore.

Na bežkách som absolvovala mraky výletov a tiež pár krátkych pretekov na 5 km a bežky to v pohode zvládli. Až budem bežky vyberať nabudúce, pravdepodobne už ale siahnem po modeli bez šupiniek. Aby som bola pri zjazdoch rýchlejšia. Šupiny totiž pri zjazde kopca mierne brzdia. 

 

4. Ako vybrať bežky
... pre mužov, ženy i deti 

 

Bežky musíte vyberať aj s prihliadnutím k tomu, či majú slúžiť žene, mužovi alebo dieťaťu. Podľa toho budú mať bežky zodpovedajúcu dĺžku, šírku, tvrdosť a dizajn. Kým žena môže siahnuť po unisexových či pánskych bežkách, muž si pravdepodobne vyberie len z ponuky výhradne pre pánov. Špecifické sú detské bežky, o ktorých bude reč za chvíľu.

 

Bežky vyberáme vždy podľa nasledujúcich dvoch kritérií bežkára:

  1. HMOTNOSŤ BEŽKÁRA V KILOGRAMOCH
  2. VÝŠKA BEŽKÁRA V CENTIMETROCH

Hmotnosť a výška bežkára sú kľúčovými kritériami, podľa ktorých vieme, ako vybrať bežky. Ak sa pre bežky vydáte do kamenného obchodu, budú hmotnosť a výška prvé dve kritériá, na ktoré sa vás personál opýta.

 

Každý výrobca má spracované tabuľky, v ktorých uvádza prehľad bežiek podľa hmotnosti a výšky bežkára. Ľahko podľa toho spoznáte, ktorý model bežiek je pre vás vhodný, a ktorý nie. 

 

Prečo je dôležitá hmotnosť bežkára?

 

Bežky musíme byť schopní tzv. prešliapnuť, aby sme sa odrazili smerom vpred. Preto je potrebné vedieť, koľko kilogramov vážime. Čím tvrdšia bežka je, tým môže byť horšie ju prešliapnuť. Preto sa tvrdšie bežky odporúčajú skúsenejším bežkárom a mäkšie bežky skôr začiatočníkom

Lepšie kamenné obchody a servisy ponúkajú zadarmo službu merania tvrdosti bežiek. Bežky sa stlačia k sebe, zaťažia vašou hmotnosťou a servisman ľahko zistí, či budete s vašou váhou schopní bežky prešliapnuť, či nie. Okrem toho v servise meraním tvrdosti určia dĺžku mazacej komory (aby ste vedeli, v akých miestach bežky mazať). Určiť sami správnu dĺžku mazacej komory nie je vôbec jednoduché.

Pokiaľ máte mazaciu komoru príliš dlhú, potom bežka nejde v sklze. Ak je mazacia komora určená naopak ako príliš krátka, lyžiar sa trápi s každým odrazom, pretože sa lyže dostatočne neodrazia. 

V prípade skinov a bežiek sa šupinami je hmotnosť lyžiara tiež dôležitá, lebo sa lyže vyberajú práve podľa nej. Na skĺznici je totiž buď mohérový pás, alebo klasické šupiny. Je to rovnaké, ako v prípade mazacej komory. Mohérový pásik (poťažmo šupiny) sú na skĺznici len v nejakej dĺžke. To určuje, pre aké váhové rozpätie lyžiarov je lyža určená. Ak kúpite lyže mimo vaše váhové rozpätie, potom sa z lyže buď neodrazíte, alebo vám naopak bude zadrhávať a nepôjde. Obidva prípady sú nežiaduce.

 

 

Prečo je dôležitá výška bežkára?

 

Podľa výšky bežkára zvolíme dĺžku bežky. Bežky môžu byť až o 30 cm dlhšie, než sme my sami. Opäť platí, že čím dlhšia je bežka, tým horšia môže byť manipulácia, zatáčanie, pohyb dopredu aj stabilita. 

 

Aké ďalšie parametre riešime pri výbere bežiek?

 

  • ŠÍRKA BEŽIEK – Šírka bežiek súvisí jednak so štýlom bežkovania a jednak so stabilitou. Začínajúci bežkár ocení širšie a tým aj stabilnejšie bežky. Naopak rýchly športovec znesie užšie bežky.
  • TVRDOSŤ BEŽIEK – Tvrdosť súvisí s hmotnosťou, ktorú už sme spomínali. Čím tvrdšie lyže, tým si musí byť bežkár istejší vo svojom štýle. 
  • DĽŽKA BEŽIEK – Dĺžku bežiek určujeme primeranú k našej postave. Rovnako tak palíc na bežky

 

 

Bežecké palice

 

Všeobecné odporúčania


Pretekár by mal mať lyžu trochu tvrdšiu ako amatér. A to pri rovnakej váhe i výške. Je to dané razantnosťou odrazu. Pretekár ho má výraznejší a tým pádom lepšie lyžu prešliapne. Ak to porovnám s turistom, tak ten musí lyžu prešliapnuť iba svojou váhou. Pretekár váhou + silou odrazu.

Oplatí sa nákup v e-shope?

Ak nie ste skúsený bežkár, ale začiatočník, nekupujte bežky cez e-shop, bez toho aby ste si konkrétny model vopred vyskúšali, napr. v kamennej predajni. Mohli by ste zle určiť dĺžku bežiek či palíc. Lepšie je zájsť do kamennej predajne, nechať si poradiť a pár modelov vyskúšať. 

 

Ako vybrať detské bežky?

 

U malých detí nemá príliš cenu riešiť techniku ​​sklzu. Preto je najlepšie zaobstarať malým deťom univerzálne detské bežky, ktoré presahujú výšku dieťaťa zhruba o 15 cm. Typovo sú detské bežky podobné bežkám turistickým.

Zhruba od 5 rokov sú deti schopné pochopiť techniku ​​sklzu, potom môžeme kúpiť bežky dlhšie. Skôr než korčuľovanie zvládnu deti jednoduché šúpanie nôh a potom klasické bežkovanie. Preto je vhodné siahnuť skôr po klasických bežkách než po skate bežkách. 

Akonáhle je dieťa staršie ako 10 rokov, môžeme vyberať lyže podľa podobných kritérií ako u dospelých. Ak sami mažeme, kúpime dieťaťu bežky bez šupiniek. Ušetríme si prácu a budeme mazať všetky bežky pre rodinu zároveň. Pokiaľ naopak používame bežky so šupinkami, siahneme aj po detských bežkách so šupinkami. 

 

Opakovanie je matka múdrosti: Ťahák, ako vybrať bežecké lyže

  • Ak som úplný začiatočník a beriem bežkovanie hlavne ako možnosť, ako stráviť fajn deň vonku, zvolím turistické bežky
  • Ak som pokročilý bežkár, volím medzii bežkami na klasiku, bežkami na skate a kombi bežkami.
  • Bežky na klasiku sú určené výhradne pre klasický štýl.
  • Bežky skate sú určené na korčuľovanie.
  • A s kombi bežkami môžete ľubovoľne striedať oba spomínané štýly. 
  • Ak vám nejde o štýl, ale chcete sa túlať krajinou mimo upravené trate,  vyberte backcountry bežky.

 

5. Ako vybrať bežky
... podľa údržby, ktorú im venujeme

 

Už viete, aký ovládate bežkársky štýl, na aký typ tratí chcete vyrážať aj ako podľa hmotnosti a výšky určiť vhodné bežky. Jedným z posledných kľúčových parametrov, ako vybrať bežky, je tiež používanie vs. nepoužívanie stúpacích voskov. Také bežky delíme na:

  1. BEŽKY S HLADKOU SKĹZNICOU (mažú sa stúpacími voskami)
  2. BEŽKY SO ŠUPINAMI (nemažú sa stúpacími voskami)
  3. BEŽKY SKIN (nemažú sa stúpacími voskami)

 

K čomu je dobré mazanie bežiek?

 

Mazanie bežiek v stúpacej komore

 

Aby sme sa mohli v klasickom štýle odraziť a bežka išla dopredu, je potreba bežku zaťažiť v stredovej časti a zabrzdiť. Áno, zabrzdiť. Na tento účel sa do oblasti stúpacej komory (zhruba v stredovej časti bežky) aplikujú stúpacie vosky. Tie bežky zabrzdia a my sa môžeme odraziť. Okrem stúpacích voskov, ktoré sa na bežky musia aplikovať pri každej jazde, je možné tiež kúpiť bežky so šupinami, u ktorých šupinky nahrádzajú stúpacie vosky. A podobný účel plnia aj tzv. bežky skin, ktoré majú v oblasti stúpacej komory napevno prilepené mohérové ​​pásy. 

 

 

Mazanie bežiek sklznými voskami

 

Okrem stredovej časti bežky má bežka tiež vrchnú časť (u špičky) a spodnú časť (pri päte). Tieto časti označujeme ako skĺzné a aby bežka pekne išla, tieto časti sa mažú sklznými voskami

 

 

Sklzné vosky na bežky

 

BEŽKY S HLADKOU SKĹZNICOU

 

Hladké bežky nemajú podporu vo forme šupiniek či mohérových pásov v oblasti stúpacej komory. Bežky je teda nutné stúpacím voskom zabrzdiť pre odraz. Na strednú časť hladkej bežky nanášame stúpacie vosky a na okrajové časti potom sklzné vosky. Mazanie bežiek je tak trochu alchýmia, obzvlášť pri teplotách okolo 0 ° C. Preto rad začiatočníkov volí radšej bežky s podporou v stúpacej komore.

 

Klady

  • hladká bežka je rýchlejšia ako bežka sa šupinkami
  • mazanie bežiek môže byť zábava (súčasť bežkovania)
  • základné vosky nie sú drahé a vydržia pomerne dlho
  • bežka nevydáva na rozdiel od šupiniek nepríjemný zvuk

Zápory

  • vosk je potrebné aplikovať pred každým tréningom
  • pri teplotách okolo 0 ° C je náročné vybrať správny vosk
  • niekedy je potrebné premazávať aj viackrát za jeden výlet
  • vosk je nutné po tréningu z bežky odstrániť

 

Ak nám hladké bežky kĺžu, hoci ich poctivo mažeme voskami, môže to byť tým, že sú na našu hmotnosť príliš tvrdé a preklzávajú. Ak nám pri tréningu bežky preklzávajú, najskôr sa poriadne natrápime a nezostane nám, než viac zabrať rukami

 

 

BĚŽKY SO ŠUPINAMI

 

Šupinky sa niekedy nazývajú ako gripy, multi gripy či no wax. Sú to vylisované či vyfrézované výstupky s určitým vzorom, ktoré sa pri výrobe umiestňujú do strednej časti skĺznice. Taká skľznica (spodná časť bežky) nie je hladká, ale označuje sa ako skľznica s lisovaným protišmykom

Bežky so šupinkami sú skvelým kompromisom pre začínajúcich bežkárov, ktorí sa boja zjazdov, nejde im o rýchlosť alebo sa nechcú pachtiť s mazaním stúpacími voskami. Šupinky uľahčujú odraz, preto sa nazývajú ako podpora stúpania. Na druhej strane ale šupinky bežkárov spomaľujú, čo môže byť nevýhoda pri zjazde kopcov alebo na rovinách.

 

Tréner odporúča skiny na tréningy i oblastné závody


Skiny sú trochu pomalšie ako klasicky namazané lyže. Je to dané tým, že je u bežiek váhové rozmedzie, ktoré môže byť v prípade dospeláckych lyží niekedy aj 20 kg. Ak je bežkár na hornej hranici váhového rozmedzia, môže lyža ľahko spomaľovať zjazd, potože je prešliapnutá príliš. Nie je to ale nič závratné, idú slušne aj tak. Používame ich teraz celý oddiel aj na oblastné závody. Na republikové preteky by som si skiny nevzal, tam sa naháňa každá sekunda.

Naproti tomu bežky so šupinami sú vyložene turistické a tam sa v podstate aj očakáva, že budú z kopca ľahko brzdiť. Navyše skoro vždy je počuť ich "vrnenie" pri zjazde a sú vždy výrazne pomalšie ako skiny.

 

Je to jednoduché, ale tiež pomalé a začiatočnícke riešenie. Šupinky sa lisujú ako na turistické, tak na klasické bežky. Šupinky plne nahradzujú stúpacie vosky, preto šupinky v oblasti mazacej komory nevoskujeme. Môžeme si ale pomôcť k rýchlejšiemu zjazdu a namazať bežky u päty a špičky sklznými voskami

 

Klady

  • odpadá starosť s mazaním stúpacími voskami
  • výhoda šupiniek pri teplote okolo 0 ° C, kedy býva náročné vybrať vosk
  • bežky môžeme obuť aj v stope a hneď vyraziť
  • sú vhodné pre začiatočníkov
  • má ich veľa turistických bežiek
  • vhodné pre bežkárov, ktorí majú strach zo zjazdov

Zápory

  • bežky sa šupinami sú pomalšie než hladké bežky
  • pri bežkovaní šupinky vydávajú šuštivý zvuk
  • šupinky vás môžu pri zjazdoch brzdiť
  • zostáva starosť mazať sklznými voskami
  • na šupinky sa môže lepiť sneh
  • nehodia sa na pretekanie

 

Moja skúsenosť s bežkami so šupinkami

Vyrazila som s kamarátmi na zhruba 50km okruh po Jeseníkoch. V našej skupinke boli bežkári s klasickými bežkami, s turistickými bežkami aj skate bežkami. Šupinky ale nemal nikto okrem mňa. A bolo zaujímavé pozorovať rozdiely medzi bežkami s šupinkami a bez. Ten deň padli teploty okolo nuly. Pre bežkárov najobávanejšia teplota, do ktorej je veľmi ťažké zvoliť vhodné vosky.

Kamaráti sa, čo dve hodiny radili, čím a ako namazať, ale do prudkých kopcov rovnako neskutočne dychčali, pretože im bežky prekĺzavali. Ja s mojimi šupinami som mala náskok. Šupiny ma podržali a bežky nešmýkali. Úplne opačná situácia ale nastala na rovinách a pri zjazdoch. Kamaráti si užívali parádny sklz a svižný zjazd a mňa moje šupiny naopak brzdili. Bola som posledná a dalo mi poriadnu prácu sa udržať v tempe skupiny.

Moja skúsenosť so šupinami je teda taká, že by som ich odporučila skutočne len začiatočníkom a pre kratšie výlety. Šupiny vás síce udržia do kopca, ale na rovine a z kopcov dole vám budú liezť na nervy. A ak sa bojíte mazania, zas taká veda to nie je. Ak si nebudete niekedy istí, určite sa vždy objaví niekto ochotný, kto vám poradí, čím a ako namazať. A aspoň neprídete o rannú predbežkovaciu zábavu v podobe diskusie "tak čím dnes namažeme".  

 

BEŽKY SKIN S MOHÉROVÝM PÁSOM

 

 

Skin bežky

 

Bežky skin sú novinkou medzi bežkami s podporou v oblasti stúpacej komory. Bežky nemajú žiadny vylisovaný či vyfrézovaný vzor, ale v stredovej časti bežky majú prilepený mohérový pás čiže mohérový protišmyk. Jedná sa o látku, ktorá funguje podobne ako zvieracia srsť. Pri odraze sa látka vzprieči, bežky zabrzdia a umožnia bežkárovi nádherný odraz smerom vpred.

Naopak pri sklze látka nebrzdí a umožňuje pekné skĺznutie. Bežky skin sa vyberajú podľa hmotnosti bežkára a dnes už sa často používajú aj pre poloprofesionálne či profesionálne účely. Podobne ako u šupiniek máte s mohérovou ​​vsadkou výhodu, že nemusíte mazať v oblasti mazacej komory. Ak chcete byť rýchli, mazanie skľzných časti bežky sa ale rovnako nevyhnete. 

 

Klady

  • stúpaciu komoru netreba mazať voskom
  • mohérová vsadka bežku zabrzdí a umožní odraz
  • jedná sa o moderné riešenie, ktoré používajú aj profesionáli
  • výmenu pásu zvládnete doma aj sami
  • mohérová vsadka vydrží zhruba 150 bežkárskych dní

Zápory

  • pás je potrebné pravidelne zbavovať nečistôt
  • zostáva starosť mazať sklznými voskami

 

Ako sa starať o mohérové ​​pásy na bežkách skin?

Mohérové ​​pásy je potrebné pri znečistení (blatom, ihličím) umyť. Používajte k tomu len špeciálne prostriedky. Rozhodne nie riedidlá, ktorým by ste mohli rozleptať lepidlo, ktorým je mohérová vsadka k bežke prilepená.

Výrobcovia udávajú, že mohérová vsadka vydrží zhruba 150 dní lyžovania. Potom je potrebné ju nahradiť novým pásom. Mohérový pás môžete doma vymeniť sami, prípadne sa obrátiť na špecializovaný servis.

 

 

6. Ako vybrať bežky
... podľa viazania a topánok

 

Ak vynecháme palice na bežky  a oblečenie na bežky, tak posledným krokom, ako vybrať bežky, je kúpa vhodného viazania na bežky a poťažmo topánok na bežky.

Aké oblečenie na bežky?

Pri bežkovaní vám príde vhod kvalitné funkčné bežkárske oblečenie. Ideálno spodnou vrstvou je funkčné prádlo na bežky v podobe podvliekacích legín a trička. Na prvú vrstvu patria nohavice na bežky, ľahká mikina na bežky. Ako posledná vetrovka na bežky, v prípade horšieho počasia membránová bunda na bežky. A samozrejme nezabdunite na čapicu a vhodné rukavice na bežky. A je to! Môžete vyraziť. A nezabudnite sa o funkčné oblečenie na bežky dobre starať, aby vám dlho vydržalo. 

 

Mrknem, ako prať funkčné prádlo

 

2 základné typy viazania na bežky

 

Ako viazanie na bežky označujeme konštrukciu, ktorá sa nachádza v stredovej časti každej bežky a do ktorej umiestňujeme topánky na bežky zacvaknutím. Aby nám išli topánky na bežky do viazania zacvaknúť, musia byť kompatibilné. Všeobecne rozlišujeme dve základné viazania na bežky.

 

TOP 3 viazaní NNN na bežky podľa Heuréky

 

Viazanie na bežky NNN

 

Prvým je NNN (New Nordic Norm) a druhým z nich je SNS (Salomon Nordic System). Výrobca vždy pri každých topánok uvádza, s akým viazaním sú kompatibilné. Viazanie delíme na viazanie na klasiku, korčuľovanie a backcountry bežky. Ak ste začiatočník, viac ako viazanie na bežky, pre vás budú dôležité topánky na bežky

 

TOP 3 viazaní SNS na bežky podľa Heuréky

 

Viazanie na bežky SNS

 

Viazanie NNN a SNS sú vzájomne nekompatibilné. Nemožno povedať, že je niektorý zo systémov viazania vhodnejší. Ide skôr práve o širšie možnosti kompatibilnej obuvi a z toho dôvodu väčšina ľudí používa typ NNN.

 

Ako vybrať topánky na bežky
Musia byť pohodlné a sedieť vám 

 

 

Topánky na bežky

 

Topánky na bežky sa rovnako ako bežecké lyže líšia pre rôzne štýly. Klasické bežky majú skôr menšie topánky na bežky s nevýraznou podrážkou. Skate bežky sa vyznačujú topánkami s ohybnými kĺbmi, ktoré musia pevne držať členok a zároveň umožňujú ohyb v kĺbe pri korčuľovaní. Špecifické sú topánky  na backcountry bežky, ktoré skôr než bežkárske topánky pripomínajú turistické pohorky. Sú zateplené a majú pevnú podrážku, pretože výrobca počíta s tým, že okrem bežkovania môže turista v topánkach aj chodiť, ak vyzuje lyže. 

Teplo vám bude tiež v topánkach  na turistické bežky. Aj tam výrobcovia predpokladajú, že sa bežkári toľko nezahrejú samotnou jazdou. Preto topánky na turistické bežky bývajú zateplenějšie, často s umelou kožušinkou. 

 

Ak kupujeme viazanie na bežky a topánky na bežky zvlášť, najprv kúpime topánky na bežky. Sú dôležitejšie. Potom sa uistíme, že topánky, ktoré nám sedia budú kompatibilné s vybraným viazaním. 

 

7. Otázky na zodpovedanie
... pred samotným nákupom

Zamyslite sa, než vyrazíte do obchodu

  • Ako často budem bežky za sezónu využívať?
  • Poznám svoj bežecký štýl a ak áno, aký to je?
  • Aký terén preferujem pri bežkovaní? Terén na klasiku, či korčuľovanie?
  • Koľko peňazí môžem do bežiek investovať?
  • Chcem si kúpiť bežky z bazáru?
  • Ak kombinujem korčuľovanie s klasikou, preferujem jedny, alebo dvoje rôzne bežky?
  • Chcem bežky mazať, alebo radšej siahnem po skiny bežkách či bežkách sa šupinami?

Dúfame, že sme vám týmto článkom priblížili, ako vybrať bežky. Možno sa s prvou jazdou do bežkovania zamilujete.

 

Prečítajte si tiež ďalšie články z Rogelli Blog
Pre radosť z pohybu

Každý mesiac pre vás píšeme zaujímavé články. Podívajte sa na dva z nich. 

Kde na dovolenku Rozhovor s Milošem Škorpilem

Ďalšie články