Voskovanie bežiek krok za krokom. Ako voskovať bežky ako profík

Jazdenie na bežkách nie je len o správnej technike jazdy. Aby bežky krásne išli a my si jazdu z kopca i do kopca parádne užili, je potreba bežky dobre ošetriť voskami. Pri správnom voskovaní bežiek sa skĺznice nezadrhávajú a nelepia na seba sneh. Ako navoskovať bežky, akými voskami, v akých miestach a koľko vrstiev voskov? Poradíme v tomto článku, ktorý venujeme výhradne voskovaniu bežiek.

 

Najpoužívanejšie vosky na bežky

Čo sa v článku dočítate?
Ako na voskovanie bežiek krok za krokom

 

  1. Prečo je voskovanie bežiek dôležité
  2. Výnimky, kedy nepotrebujeme mazacie vosky
  3. Kam nanášame stúpacie vosky
  4. Ako voskovať bežky tuhým voskom
  5. Ako voskovať bežky klistrom
  6. Base vosky na bežky
  7. Čo robiť, keď nemáte žehličku na bežky
  8. Ako a podľa čoho zvoliť stúpací vosk
  9. Základné farby stúpacích voskov
  10. Sklzné vosky na bežky
  11. Ako čistiť bežky od voskov

 

Prečo je voskovanie bežiek dôležité?
Stúpacie vs. sklzné vosky

 

Aby bežky správne išli, je potrebné ich voskovať, počuli ste možno už tisíckrát. No áno, ale prečo? Hovoríte si, možno. Vari bežky nepôjdu samé od seba aj bez voskov? 

Najprv teda krátko o tom, ako bežky fungujú. Každá bežka má skĺznicu, ktorú si môžeme pre lepšiu predstavivosť pomyselne rozdeliť na tri časti. Prednú časť u špičky, stredovú časť a zadnú časť pri päte. Prednú a zadnú časť skĺznice označujeme ako sklzné časti, pretože slúžia na sklz bežky. Stredová časť bežky sa nazýva ako oblasť mazacej komory, ktorá sa voskuje stúpacími voskami. 

Návlek na špičku topánky

A ako to funguje pri bežkovaní? Stredovú časť bežky pomocou našej hmotnosti prešliapneme a tým pádom zaťažíme. Vďaka stúpacím voskom následne dochádza k zabrzdeniu bežky a odrazu smerom vpred. Ak by sme stúpacie vosky nenaniesli, alebo ich naniesli zle, bežky by nám preklzávali a neodrazili by sa. 

Mazacia komora teda jednoducho povedané slúži k zabrzdeniu a následnému pohybu bežkárov smerom vpred. O tom, ako správne určiť dĺžku mazacej komory, bude ešte reč v ďalšej časti článku.

 

Existujú výnimky, kedy nepotrebujeme stúpacie vosky?
Šupiny a mohérové pásy

 

Áno, existujú. Oblasť mazacej komory nie je potrebné  voskovať voskami v prípade, ak máte bežky so šupinami alebo bežky skin. V oboch prípadoch sa v oblasti mazacej komory nachádza mechanizmus, ktorý bežky zabrzdí pri odraze a de facto robí prácu namiesto stúpacích voskov. 

Bežky so šupinami

Návlek na špičku topánky

Bežky so šupinami sa niekedy označujú aj ako bežky s lisovaným protišmykom. Jedná sa o vyfrézované alebo vylisované výstupky, ktoré na pohľad skutočne pripomínajú kaprie šupiny a sú umiestnené v oblasti mazacej komory. Môžete sa stretnúť aj s označením gripy, multigrip či no wax. Tieto výstupky bežky zabrzdia pri odraze a umožnia plynulý pohyb vpred aj bez voskovania bežiek stúpacími voskami. 

Nevýhodou šupín ale je, že šupiny bežkárov ľahko spomaľujú pri zjazdoch. Na druhú stranu je ale možné bežky so šupinami obuť aj v stope, bez toho aby ste museli riešiť voskovanie bežiek. Šupiny nevoskujeme stúpacími voskami. Na bežky so šupinami používame len sklzné vosky, o ktorých ešte bude reč.

 

Bežky skin

Návlek na špičku boty

Bežky skin sú moderným a v súčasnej dobe populárnym riešením, ako sa vyhnúť voskovaniu bežiek v oblasti stúpacej komory. V stredovej časti bežky sa nachádzajú mohérové ​​pásy čiže mohérové ​​protišmyky. Jedná sa o pruhy látky, ktorá na dotyk pripomína zvieraciu srsť a podobne tiež fungujú. Predstavte si to podobne, ako keď hladíte mačku.

Po smere srsti to ide ľahko, v opačnom smere sa ale srsť vzprieči. Mohérové ​​pásy umožňujú plynulý pohyb vpred. Pri zabrzdení mazacej komory sa mohérová vsadka vzprieči a umožní bežkárovi krásny odraz. Mohérové ​​pásy vydržia zhruba 150 bežkárskych dní a rovnako ako šupiny sa nemažú stúpacími voskami. U bežiek skin sa mažú len sklzné časti. Či budete chcieť bežky voskovať, alebo nie, je dobré zvážiť už pri výbere bežiek. 

Prečítam si, ako a podľa čoho vybrať bežky

 

Kam nanášame stúpacie vosky
Ako určiť dĺžku mazacej komory

 

Ako už bolo povedané, tak stúpacie vosky nanášame do stredovej oblasti bežky čiže do oblasti mazacej komory. Ideálna dĺžka mazacej zóny je 50-65 cm a dĺžku mazacej zóny si musíme nechať zmerať. Najlepšie v odbornom servise alebo priamo v obchode, kde bežky kupujeme. Na zmeranie mazacej oblasti je potrebné špeciálne meracie zariadenie. Oblasť voskovania stúpacími voskami sa určuje na základe hmotnosti lyžiara a tvrdosti bežky

Ak by sme sa pokúšali určiť dĺžku mazacej komory sami a urobili sme to zle, bežka by nemusela fungovať správne. Ak by sme mazaciu komoru vytýčili príliš dlhú, bežka by nešla v sklze. A ak by sme mazaciu zónu naopak určili príliš krátku, trápili by sme sa s každým pohybom, pretože lyža by sa dostatočne neodrazila. 

Mazacia komora sa väčšinou nachádza pod viazaním. Čím schopnejší lyžiar je, tým je stred stúpacej komory bližšie špičke viazania.

 

Papierový test

Ak sa cítite, že to zvládnete, môžete dĺžku mazacej komory určiť sami. Pomôže vám tzv. papierový test. Postavte sa na bežky na dokonalú rovinu a zavolajte na pomoc niekoho ďalšieho. Na bežkách musí stáť človek, ktorý na nich bude jazdiť (kvôli konkrétnej hmotnosti bežkára pri zaťažení bežiek). Pripravte si papier vo formáte A4 a poproste pomocníka, nech ho posúva pod lyžou.

Vyskúšajte zaťaženie oboch lyží a pravej aj ľavej lyže zvlášť. Sledujte rozsah tlaku na papieri a nezmývateľnou čiernou fixkou rozsah pohybu vyznačte na bežky.

 

Stúpacie vosky na bežky

Ako navoskovať bežky stúpacím voskom
Voskovanie bežiek tuhými voskami

 

Teraz už vieme, aká je dĺžka mazacej komory na našich bežkách. Práve na túto vopred vyznačenú oblasť mazacej komory budeme nanášať pred bežkovaním stúpacie vosky. Môžeme používať ako tuhé stúpacie vosky, tak klistry (tekuté, najčastejšie gélové vosky). Okrem vosku budeme potrebovať ďalšie vybavenie na voskovanie bežiek. Aký je teda presný postup voskovania bežiek tuhými stúpacími voskami?

 

Návlek na špičku boty

1. Bežky najprv vyčistíme od starých voskov. Použijeme škrabku na vosk, pomocou ktorej starý vosk stiahneme zo skĺznice nadol. Potom na skĺznicu nanesieme zmývač na vosky a postupujeme podľa návodu. Väčšinou výrobca odporúča nechať zmývač na bežke pôsobiť približne 1 až 2 minúty a potom dosucha utrieť handričkou alebo špeciálnou čistiacou utierkou na bežky

 

Návlek na špičku boty

2. Oblasť mazacej komory si ohraničíme papierovou lepiacou páskou, napríklad takou, akú používame pri maľovaní interiéru. Vezmeme si na pomoc šmirgľový papier (o zrnitosti 100 až 150) a celú oblasť mazacej komory si ľahko zdrsníme. Šmirgľujeme pozdĺžne oboma smermi. Netlačíme príliš. Aby sa nám so šmirgľovým papierom lepšie pracovalo, môžeme ho obaliť cez drevený klátik. Akonáhle máme hotovo, stúpaciu komoru vrátane žliabku starostlivo očistíme od zvyškov šmirgľového papiera. 

 

Návlek na špičku boty

3. Teraz prichádza čas na voskovanie bežiek stúpacím voskom, ktorý vyberáme podľa vonkajšej teploty a kvality snehu. O tom, ako vybrať vosk podľa počasia, ešte budeme hovoriť v ďalšej časti článku. Na lyžu nanesieme dávku tuhého vosku po celej dĺžke mazacej komory. Nevynechávame žiadne miesta. 

 

Návlek na špičku boty

4. Teraz si tuhý vosk zažehlíme. Žehličku na bežky si rozohrejeme a nastavíme na teplotu 110 stupňov. Vosk zažehlíme starostlivo po celej dĺžke mazacej komory. Necháme dostatočne zaschnúť, minimálne 10 minút.

 

Návlek na špičku boty

5. Zaschnutý tuhý vosk si teraz zakorkujeme. Vezmeme si kúsok  korku na voskovanie bežiek a zaschnutý vosk si pomocou korku zrovnáme. Korkovanie nezanedbávame, poctivo rozkorkovaná vrstva by na skĺznici mala byť takmer neviditeľná. Teraz je čas celý postup voskovania bežiek zopakovať. Nebojíme sa vrstviť a nanášame tuhé vosky pokojne až 5 krát. Vždy opakujeme korkovanie. Lepšie je voskovať viac tenších vrstiev než jednu silnú.

 

Návlek na špičku boty

6. Nakoniec si vyčistíme žliabok (čiarka uprostred bežky) od prebytočného vosku. Najlepšie sa nám pri voskovaní bežiek bude pracovať, ak si bežky položíme na kozu čiže stoličku na voskovanie bežiek. Máme hotovo a môžeme vyraziť do stopy. Podľa potreby môžeme voskovanie bežiek ešte zopakovať priamo v stope. Pred jazdou nezabudneme odstrániť papierové pásky

 

Pri voskovaní bežiek vonku môžeme v zime poriadne premrznúť. Najmä v mínusových teplotách oceníme teplé nohavice na bežky. Pod tie si môžeme obliecť funkčné prádlo na bežky. V bežkovaní totiž podobne ako pri behaní platí, že je dobré jednotlivé vrstvy oblečenia vrstviť. Na podvliekacie tričko si môžeme pri nižších teplotách obliecť mikinu na bežky. Pri nižších teplotách okolo 0 °C nám bude stačiť ľahká vetrovka na bežky. Bežkovanie nás zahreje dosť.

 

Ako navoskovať bežky stúpacím voskom
Voskovanie bežiek klistrom (tekutým voskom)

 

Návlek na špičku boty

Klistry sú tekuté vosky, ktoré sa používajú pri špecifickom počasí a kvalite snehu, napr. keď je sneh premrznutý, hrubozrnný, špinavý alebo starý. Kvôli svojej lepivosti nepatria klistry medzi príliš obľúbené vosky. Pracovať s nimi je o niečo zložitejšie ako práca s tuhými vosky a mazanie bežiek klistrami vyžaduje cvik. Pred nanášaním je nutné klister rozohriať (na tekutú formu). K tomu sa vám bude hodiť fén. Kvôli lepivosti je dobré bežky umyť od klistru ihneď po bežkovaní, ešte než bežky naložíte do auta alebo uložíte do vaku. 

Tip z praxe
: Ak sa vám nechce lyže umývať vonku hneď po tréningu, skúste na ulepenú časti prilepiť obyčajný toaletný papier. Nalepí sa na klister a môžete potom klister vyčistiť až v teple domova, bez toho aby ste od neho mali celý vak. Navyše sa potom klister z lyže aj lepšie odstraňuje.

Ak sa vám predsa len stane, že si kvôli klistru zalepíte oblečenie, vyčistite odev opatrne pomocou zmývača. Potom oblečenie vyperte s ohľadom na jeho funkčnosť a materiál.

Prečítam si, ako prať funkčné oblečenie

 

Ako na voskovanie bežiek klistrom?

  1. Oblasť stúpacej komory si vyčistíme od starých voskov. Ohraničíme papierovou páskou a skĺznicu zdrsníme šmirgľovým papierom
  2. Klister si rozohrejeme na tekutú konzistenciu, napríklad pomocou fénu a potom bodkovaním alebo čiarkováním nanášame rovnomerne na oblasť mazacej komory. Rovnako tak je možné klister najprv naniesť a potom rozohriať fénom priamo na skĺznici. Ak nám klister steká, je nahriaty príliš. 
  3. Klister na skĺznici rozotrieme palcom, dlaňou alebo plastovou škrabkou. Snažíme sa vytvoriť rovnomernú vrstvu.
  4. Stúpací klister nanášame iba v jednej, relatívne bohatej vrstve. Najprv môžeme naniesť základný vosk alebo klistry medzi sebou miešať. 
  5. Nakoniec vyčistíme žliabok bežky, napr. škrabkou alebo rohom korku. Bežky necháme pred jazdou vymrznúť vonku, aby klister zaschol a nelepil. Odstránime papierové pásky a môžeme vyraziť do stopy. 

 

Prečo nie sú klistry obľúbené?

Klistry pomerne dosť lepia a najmä začiatočník môže byť po voskovaní bežiek zalepený od hlavy k päte. Do kufríka s voskami sa preto oplatí zabaliť zmývač voskov na ruky. Niektorí tiež odporúčajú zmývať klister z rúk obyčajnou indulonou. 

 

Base vosky 
Základná podkladová vrstva

 

V obchodoch sa v posledných rokoch môžete stretnúť aj s tzv. base voskami, v origináli base wax. Jedná sa o vosky, ktoré sa používajú ako prvá vrstva pod vrstvu tuhých voskov či klistrov. Base vosky si môžeme predstaviť ako spojnicu medzi skĺznicou bežky a tuhým voskom. Okrem toho, že nám base vosky ušetria jednu vrstvu voskovania bežiek, zaistia dlhšiu výdrž voskov na skĺznici.

Base vosky sa preto hodia najmä na pretekanie alebo na celodenný pobyt v stope, kedy chceme eliminovať neustále premazávanie bežiek v stope. Base vosky zoženieme ako v tuhej, tak v tekutej konzistencii. 

Ak budete bežky premazávať v stope, najskôr poriadne premrznete. Budú sa vám preto hodiť poriadne rukavice na bežky. Poradíme vám, ako vybrať tie správne, ktoré vás udržia v teple celý deň. 

Ako vybrať zimné rukavice

 

 

Ako navoskovať bežky base voskom?

Návlek na špičku boty

Najprv zo skĺzníc odstránime staré vosky na bežky. Mazaciu komoru si označíme pomocou papierovej pásky a zdrsníme šmirgľovým papierom. Teraz si na čistú skĺznicu nanesieme stredne silnú vrstvu base vosku.


Zažehlíme na teplotu 110 stupňov. Necháme 10 až 15 minút vychladnúť a prebytočný vosk zakorkujeme. Skĺznica by mala byť hladká. Teraz je bežka pripravená na ďalšiu vrstvu tuhého vosku či klistru, ktorý nanášame obvyklým spôsobom.

 

Čo robiť, keď nemáte žehličku na bežky?

V návode, ako navoskovať bežky stúpacími vosky, uvádzame, že základnú vrstvu base vosku či iného vosku by ste mali vždy zažehliť. Čo keď ste ale rekreační lyžiari a do žehličky na bežky sa vám nechce investovať? Alebo nemáte na horách prístup k elektrine a zásuvke, kam môžete žehličku zapojiť? 

Žehlička na bežky má pre bežkárov výhody, umožňuje totiž ľahké a rýchle voskovanie bežiek. Ide to ale aj bez nej. Pokiaľ ju nemáte, stačí vosk na bežky starostlivo zakorkovať do hladkej vrstvy. 

 

Žehličky na vosky

Ako a podľa čoho zvoliť stúpací vosk?
Kvalita snehu a vonkajšia teplota 

 

Návlek na špičku boty

Vosky na bežky sa označujú podľa farieb. Nie preto, aby vám farba vosku ladila k bežkám, ale aby ste ľahko a rýchlo odlíšili, aký vosk na bežky zvoliť. Vosky na bežky volíme vždy podľa teploty snehu a vonkajšej teploty vzduchu. Kvalitu snehu zjednodušene povedané delíme na dva typy snehu. Prvým z nich je čerstvý sneh, ktorý môže mať podobu prašanu alebo môže byť ľahko premrznutý. Druhým typom snehu je starý sneh, tzv. firn alebo ťažký mokrý sneh. 

Vonkajšiu teplotu ľahko zistíme pohľadom na teplomer. V zásade rozlišujeme teploty nad 0 °C, teploty okolo 0 °C, teploty do mínus 10 °C a teploty do mínus 20 °C. Posúdením vonkajšej teploty a kvality snehu zvolíme vhodný vosk pre voskovanie bežiek.

 

5 základných farieb stúpacích voskov
Modrá, červená alebo zelená?

 

ŽLTÝ VOSK NA BEŽKY – Žltá farba vosku sa hodí pre teplé jarné počasie s teplotou nad 0 °C. Žltý vosk sa niekedy môže farebne prelínať s druhým červeným voskom. Niektorí výrobcovia ponúkajú napríklad žlto-červené vosky na bežky vhodné pre plusové teploty. 

ČERVENÝ VOSK NA BEŽKY – Červený vosk patrí medzi základné vosky na bežky a hodí sa pre teplotu okolo 0 ° C alebo mierne nad nulou. Práve teplota okolo 0 °C patrí medzi najobávanejšie teploty pre bežkárov. Je to tým, že sneh začína meniť skupenstvo na zamrznutú vodu a je veľmi ťažké určiť, ako navoskovať bežky. 

FIALOVÝ VOSK NA BEŽKY – vosk na bežky je určený pre ľahké mínusové teploty. Niekedy sa môže zamieňať s modrým voskom.

MODRÝ VOSK NA BEŽKY – Modrý vosk patrí, podobne ako červený vosk, medzi základnú výbavu každého bežkárov, ktorý maže stúpacími voskami. Používa sa pre mínusové teploty, zhruba do -7 °C až -10 °C podľa konkrétneho výrobcu. Medzi obľúbené vosky patrí modrý vosk extra

ZELENÝ VOSK NA BEŽKY – Po zelenom vosku na bežky siahnite, ak je vonku menej než -10 °C. 

 

Klistry na bežky sa označujú farebne podobne ako tuhé vosky na bežky. Najlepšie je kúpiť vosky na bežky od jedného výrobcu a riadiť sa pri voskovaní bežiek prehľadnou tabuľkou, ktorú má väčšinou každý výrobca spracovanú.

Ak ste bežkár začiatočník a s voskovaním bežiek ešte len začínate, kúpte si najprv základný tuhý červený vosk a základný tuhý modrý vosk. Červený vosk používajte pre plusové a nulové teploty a modrý vosk aplikujte pri mínusových teplotách

 

Sady voskov na bežky

 

Sklzné vosky na bežky
Ako a kam ich nanášať

 

Sklzné vosky na bežky nanášame na prednú a zadnú časť skĺznice bežky. Sklzné vosky sa používajú z dôvodu, že skĺznica bežky má tendencie vysychať. Preto je vhodné ju dodaním vhodného vosku namastiť, aby plynulo išla a dlho vydržala.

Môžeme sa stretnúť s niekoľkými typmi sklzných voskov. Jedným z nich je obyčajný parafín, ktorý sa do skĺznice zažehľuje pomocou žehličky. Ďalším typom je sklzný vosk v spreji, ktorý sa na skĺznicu jednoducho nasprejuje. Ďalej sa môžeme stretnúť so sklznými voskami v tube alebo s pastou, ktorá sa na skĺznicu natiera. 

Návlek na špičku boty

Ak používame žehličku na bežky, potom je najjednoduchšie pracovať s tuhými parafínmi a pri zažehľovaní stúpacích voskov zažehliť do skĺznice zároveň i parafín. Ak žehličku na bežky nemáme a skĺznicu iba korkujeme, potom je pre nás najlepšie kúpiť si sklzné vosky v spreji alebo v tube, ktoré iba prekorkujeme. Parafínom skĺznicu napúšťame zhruba po každých 50 prejdených kilometroch alebo v prípade, že čierna grafitová skĺznica začne belieť. To je známka jej vysychania. Vysušenú skĺznicu by sme mali napustiť sklzným voskom čo najskôr.  

 

Parafín sa nanáša dvojakým spôsobom

Buď ho na sklznú časť lyže nakapávame, alebo natierame. V oboch prípadoch sa parafín nesmie dostať na mazaciu komoru, nedržal by potom na nej stúpací vosk. Nakapáva sa tak, že sa parafín priloží priamo na žehličku a jej spodný roh smeruje na skĺznicu sa parafín rozpustí, potom z žehličky týmto rohom odkvapkáva priamo na skĺznicu. Vzniknuté bodky následne rozžehlíme pomalým ťahom.

Druhý spôsob je ten, že vezmeme parafín do ruky, žehličku do druhej a parafínom sa dotkneme teplej časti žehličky. Ihneď parafín presunieme nad lyžu a voskujeme podobne ako tuhými vosky. Na lyži zostáva nanesená tenká vrstva parafínu, ktorú je následne potrebné zažehliť. Zažehľuje sa na teplotu, ktorú výrobca parafínu udáva na svojom balení.

Akonáhle máme skĺznicu napustenou sklzným voskom, tak ju necháme cca 10 minút vychladnúť. Potom je nutné parafín z bežky odstrániť. A to ešte pred bežkováním. Vezmeme škrabku a postupne všetok nanesený parafín zo skĺznice zoškriabeme.

Pre dokonalý sklz by mala byť skĺznica krásne čistá a lesklá. Na čistenie bežiek môžete používať tiež rôzne druhy nylonových, kovových či rotačných kief s rôznym priemerom štetín aj rôznou veľkosťou. Čím väčšia plocha kefy, tým ľahšia starostlivosť o bežky. Kefy zaistia dokonalejšie odstránenie aj tých najmenších zvyškov parafínu.

Jedno upozornenie na záver: Parafín ani skĺznica sa nesmú prepáliť. Spoznáte to väčšinou tak, že sa parafín za žehličkou pekne rozpúšťa, ale nesmie sa z neho dymiť.

 

 

Sklzné vosky - parafíny

Ako čistiť bežky od voskov
Pomocou škrabky a zmývačov

 

Aby sme mohli voskovanie bežiek vykonávať opakovane, je potreba sa starých voskov na skĺznici vždy zbaviť. Najlepšie ihneď po tréningu. Čím dlhšie budú vosky na bežkách zasychať, tým môže byť následné odstránenie voskov zložitejšie. Navyše ak používate klistry a zo skĺznic ich nezmyjete, môže vás potrápiť ulepený vak na bežky, auto a podobne. 

Návlek na špičku boty

Ako teda čistiť skĺznice bežiek? Najprv starý vosk odstráňte zo skĺznice pomocou škrabky. Postupujte v jednom smere, pokiaľ nebude skĺznica čistá. Potom na oblasť stúpacej komory naneste zmývač, nechajte pôsobiť 1 minútu a zotrite. Sklzné časti bežiek ošetrujete špeciálnymi zmývačmi určenými na sklzné časti bežiek. 

 

 

 

Nielen pri čistení bežiek, ale aj pri bežkovanií sa môžete poriadne zapotiť. Prečítajte si, aké doplnky stravy zaradiť do stravy, aby vám energia vydržala aj na 50 kilometrový okruh na bežkách.

Aké doplnky stravy pre športovcov konzumovať

 

Blog Rogelli
Pre radosť z pohybu

 

Každý mesiac pre vás pripravujeme zaujímavé články z oblasti cyklistiky, behania i bežkovania. Ak patríte medzi milovníkov behania, prečítajte si napríklad rozhovor s Milošom Škorpilom. Zakladateľom Bežeckej školy a autorom mnohých kníh o behaní. A ak radi jazdíte na bicykli, mohol by sa vám hodiť článok o tom, ako vybrať bundu na bicykel

Rozhovor s Milošem Škorpilem Tipy, ako vybrať bundu na bicykel 

Ďalšie články