Najlepší pršiplášť na bicykel?

Je najdrahší pršiplášť najviac odolný voči dažďu? Aký pršiplášť potrebujem do nečakanej prehánky?
Aký musí byť vodný stĺpec? Podľa čoho si mám vyberať?


Ako experti s cyklistickým oblečením ponúkame niekoľko modelov pršiplášťov na bicykel. Každý pršiplášť má iné využitie a iného zákazníka. Poďme sa na rozdiely pozrieť spoločne.


Ako vybrať cyklistický pršiplášť?


Najdôležitejšie vlastnosti cyklopršiplášťa



Zbaliteľnosť

Návlek na špičku topánky

Pršiplášť patrí medzi doplnkové záložné oblečenie, do tažko predvídateľného počasia.
Zvyčajne ho vozíme v zadnom vrecku cyklistických dresov a chceme, aby bol čo najskladnejší a najľahší.
Šikovné pršiplášte sa zmestia do dlane a vážia iba okolo 150 gramov.

Super je prepravné vrecúško, ktoré môže byť všité na vnútornej strane pršiplášťa. Iné modely pršiplášťov sa skladajú naruby, priamo do jeho zadného vrecka.


Strih

Pokiaľ nejazdíte na bicykli holandského štýlu, tak ste pravdepodobne predklonení dopredu. Ruky sú napnuté a chrbát naklonený dopredu. Cyklopršiplášť, rovnako ako ostatné cyklooblečenie, je strihovo prispôsobené predĺženými rukávmi a predĺženým chrbtovým dielom.

Voda odstrekujúca od zadného kolesa dopadá často aj na vaše zadné partie, ktoré cyklopršiplášť vie chrániť.


pozícia cyklistu


Priedušnosť

Výrobcovia membrán a textilií sa predbiehajú vo vysokých hodnotách priedušnosti. Hodnota udáva, koľko gramov pary sa môže odpariť cez meter štvorcový látky za 24 hodín.

Pre predstavu uveďme zopár orientačných hodnôt.
Pri chôdzi telo produkuje 10 000 g/m2/24 hod (10 litrov za 24 hodín), pri behu 25 000 g/m2/24 hod a pri extrémnej fyzickej námahe až 35 000 g/m2/24 hod.

priedušnosť

Vo svete ultraľahkých pršiplášťov sú zvyčajné hodnoty 1.000 - 20.000 g/m2/24 hod. Často ide o 2 alebo 2,5–vrstvé lamináty, kde nie je membrána príliš chránená a preto musí byť silnejšia ako u prémiových horolezeckých búnd typu hardshell. Je teda zložitejšie zaistiť vysokú priedušnosť.



Je nutné dodať, že každý výrobca má inú metodiku merania priedušnosti a že za vyššie hodnoty se pripláca.

Pokiaľ v pršiplášťoch trávite viac hodín, zvoľte vždy model s prirodzenými ventilačnými otvormi.



Ventilácia je okamžitá a vždy efektívnejšia ako akákoľvek membrána, ktorá je jednoducho povedané "igelitom medzi Vašim telom a okolím". Medzi najspoľahlivejšie patrí odvetraný chrbát.

 

Na čo si dať pozor?

Odvetranie v podpazuší alebo na rukávoch nedoporučujeme. Pri väčšom daždi sú to kritická miesta, kadiaľ dovnútra zateká. 
Súčasne nedoporučujeme lacné pršiplášte z PVC materiálov, ktoré sú úplne nepriedušné.



Nepremokavosť

Je schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Vždy sa uvádza v milimetroch a čím je číslo vyššie, tým je materiál odolnejší. U cyklistických pršiplášťov je kladený dôraz na hladký, nenasiakavý povrch. Kvapka vody ľahko skĺzne po povrchu bundy.

Bunda nenasakuje vodu, nezvyšuje svoju váhu ako 3–vrstvové lamináty (napr. zimné softshellové bundy). Kvapka pôsobí minimálným tlakom a hodnota nepremokavosti 1 000 - 5 000 mm je pre cyklistický pršiplášť úplne postačujúci.

Pokiaľ vozíte tažký cyklobatoh alebo tašku s náradím na chrbte :-), vzniká v zaťažených miestach väčší tlak a potrebujete nepremokavosť s hodnotou vodného stĺpca nad 5 000 mm.

Podlepené švíky na pršiplášti

Nepremokavosť je podmienená aj švamy, ktoré musia byť v ideálnom prípade podlepené. Ďalším miestom, kadiaľ môže ľahko vniknúť voda, sú zipsy.



Bezpečnosť v premávke

Jazdíte do roboty v každom počasí a potrebujete byť videný všetkými okoloidúcimi? Pre Vás sa hodia vetrovky v reflexných farbách opatrené reflexnými prvkami.



Zipsy

Nepremokavé zipsy

Nepremokavé zipsy spoznáte podľa takmer viditeľných zúbkov v gumovom nánose. Pokiaľ nie je zips nepremokavý, je mnohokrát postačujúce jeho spodné podloženie.

Prekrytie zipsu pri krku

Pri krku potrebujete zakončenie zipsu s prekrytím. Najmä pri vlhku je koža zraniteľnejšia a citlivejšia proti oteru.



Dôležité detaily

Pre mobil alebo kľúče sa zíde náprsné alebo zadné vrecko. Milovníci hudby uvítajú vnútorný otvor pre vyvedenie káblu od mp3 prehrávača vo vrecku.
Manžety na rukávoch so suchým zipsom sa zídu pre stiahnutie rukávov okolo rukavíc alebo opačne pre zvýšenie ventilácie.


Ako vybrať pršiplášť na bicykel?


Pršiplášť ako ochrana proti nečakanému dažďu

Na bicykli jazdíte hlavne za suchého počasia, ale občias spŕchne aj nečakane. Potrebujete pršiplášť s najmenšími rozmermi a váhou, dobre zbaliteľný. Odporúčame cyklopršiplášť Crotone.
Pokiaľ nutne potrebujete podlepené švíky, reflexnú farbu do cestnej premávky alebo vrecko na chrbte - siahnite po pršiplášti Tellico.


Pršiplášť ako izolant do chladu

Málo sa o tom hovorí, ale všetko cyklistické oblečenie je konštruované na rýchly odvod potu od tela. Predpokláda sa, že budete "dupať do pedálov" a zohrejete sa v každej situácii.

Postačí však dlhý zjazd z kopcov, nepríjemný vietor, pomalejšie tempo, jazda tienistou dolinou pozdĺž potoka alebo v lese. Teplota môže byť nižšia aj o viac ako 10 stupňov Celsia a pršiplášť je ideálny izolant, ktorý udrží vašu telesnú teplotu.
Vhodné sú ultraľahké modely pršiplášťov Crotone, Tellico, Protect, Cloud.

Crotone - pršiplášť do dažďa a do chladu


Pršiplášť na celodennú jazdu v daždi


Jazdíte dlhé celodenné výlety. Chystáte sa do Škótska, Dánska alebo Holandska, kde sú jemné vytrvalé dažde na dennom poriadku a často tam fúka?

Tak tu je všetko inak. Potrebujete pršiplášť, ktorý má konštrukciu 2,5 vrstvovú. Z vnútornej strany je dotykovo príjemnejší a nelepí sa na telo. Vrecka a reflexné prvky sú základnou výbavou. Vyberajte Ohio (aktuálne vypredané).

 


Všetky pršiplášte



FAQ – časté otázky

Čo znamená DWR?
DWR Durable watter repelent

DWR coating (anglická zkratka pre Durable water repellent).
Ide o povrchovú úpravu tkaniny pre zníženie nasiakavosti vlákna vo vlhkom prostredí (dážď, hmla a mrholenie). Pre zachovanie a obnovenie jej vlastností je treba používať neagresívne pracie prostriedky určené pre funkčné textílie.

Pre posilnenie vodoodolnosti odporúčame príležitostný nástrek vodoodolným sprejom.

Vrstvy nepremokavých pršiplášťov a konštrukcie

Niektoré pršiplášte sú jednovrstvé, opatrené nepremokavou povrchovou úpravou. Ale väčšinu pršiplášťov si predstavte ako sendvič z textilných vrstiev.

Vonkajšia strana je najčastejšie z polyesteru alebo nylonu s povrchovou úpravou DWR. Uprostred je nepremokavá priedušná membrána alebo povlak. A vnútorná vrstva je podšívka dotýkajúca sa vašej pokožky a tá môže mať rôzne prevedenia.

 

Vrstvy pršiplášťovzdroj: Pertex.com

1 - vrstvová konštrukcia

Jedná sa o tesný úplet, ktorý je opatrený PU- ochrannou vrstvou. Táto konštrukcia nie je membránová a nedosahuje vysokých hodnôt priedušnosti. Jej výhodou je však velmi nízká váha, skladnosť a dostatočná nepremokavosť.

2 - vrstvová konštrukcia

U dvojvrstvového konštrukčného textilného sendviča je vonkajšia tkanina laminovaná na nepremokavú priedušnú membránu alebo povlak, takže pôsobí ako jedna vrstva.

2,5 - vrstvová konštrukcia

Ako môže mať bunda polovičnú vrstvu látky? No, v skutočnosti to nie je látka. V 2,5 - vrstvovej konštrukcii je vonkajšia tkanina laminovaná na nepremokavú priedušnú membránu (rovnako ako dvojvrstvová konštrukcia). Potom sa na vnútornú stranu membrány nanesie tenký povlak so zvýšenou potlačou - tvorí polovičnú vrstvu, takže sa vaša pokožka nedotkne priamo membrány.

3 - vrstvová konštrukcia

Mätúce je, že pri trojvrstvovej bunde máte pocit, že je vyrobená iba z jednej vrstvy. Je to preto, že všetky tri vrstvy sú spojené dokopy: vonkajšia látka, membrána a vnútorná vložka sú laminované, takže pôsobí ako jeden kus látky.
Táto technológia je najdrahšia a vie byť najpriedušnejšia. Membrána môže byť tenšia, pretože je z obidvoch strán chránená ďalšími vrstvami. Sú odolnejšie a zvyčajne priedušnejšie než iné typy konštrukcie.


Na Rogelli.sk si vyberiete pršiplášť na bicykel s možnosťou vrátiť ju späť ZADARMO až 100 dní od nákupu. V kľude si ju vyzdvyhnite na jednom z tisícov výdajných miest a vyskúšajte v pohodlí domova.

Zaujíma vás viac? Ozvite sa na [email protected]

Všetky pršiplášte

Ďalšie články