Tejpovanie. Zázrak alebo placebo?

Stretli ste niekedy v parku pobiehajúce divožienky a divochlapov s takými farebnými pásikmi ponalepovanými po viditeľných častiach tela? Do dnešnej chvíle netušíte na čo slúžia? Majú nejaký účinok? Všetko sa dozviete v článku. A aj odpoveď na nasledujúcu otázku: Myslíte si, že keby Achilles poznal tejpy, tejpoval by svoje achillovky?


Dva pohľady na tejpovanie

Chceme vám dať o tejpovaní zasvätené, objektívne, vendor neutral, teda čo najnestrannejšie informácie. Existujú minimálne dva absolútne opozitné pohľady na celý problém.
1) Tejpovanie je úplne super, funguje to prakticky na všetko a bez tejpov by sme sa nemohli takmer ani hýbať.
2) Ale kdeže, tejpovanie nemá prakticky žiadny účinok, zmysel a opodstatnenie. Ide len o ďalší marketingový nezmysel, ktorý z ľudí len ťahá peniaze. Je im úplne nanič.
Kde je pravda?


V článku sa dočítate


Čo je to vlastne tejpovanie?
Aký názor na tejpovanie majú vedci?

 

tejp chrbta

 

Videli ste niekedy vzpieračov, ktorí proti zákonom fyziky tlačia nad hlavy činky s hmotnosťou vyššou ako vážia? Tiež ste mali blbý pocit, že ich čochvíľa roztrhne? Keby nemali čímsi omotané kolená, zápästia a okolo pása aj také zvláštne opasky, zrejme by im to všetko ruplo

 

Z histórie

Tejpovanie sa zjavilo v 60. rokoch minulého storočia. Najmä pri tréningoch, ale aj na súťažiach vrcholoví športovci používali pevné fixačné pásky. Tie mali “napevno” fixovať a takto podporovať svaly a kĺby. Ide vlastne o na mieru šité ortézy alebo bandáže, ktoré neprekážajú pri športovom výkone. A ani nezavadzajú športovému výstroju. To sú tie vzpieračské, ale aj boxerské bandáže a pásky.
Kineziologické, teda elastické pásky, tejpy vznikli v 70. rokoch minulého storočia v Japonsku. Môže za to chiropraktik Kenzo Kase, ktorý hľadal a aj “vynašiel” materiál pružných pások. Zázrak okamžitého celosvetového rozšírenia tejpov sa ale nekonal.

Po prvý raz bolo na veľkom podujatí vidieť tejpy na letnej olympiáde v Soule v roku 1988. Potom dlho nič a opäť až na letnej olympiáde v roku 2004 v Aténach. Neznamená to ale vonkoncom, že vo všetkých disciplínach zvíťazili otejpovaní športovci.

Až prišiel prelomový rok 2008. Dodnes zrejme len pár ľudí vie, kto dostal geniálny marketingový nápad rozoslať zadarmo do celého sveta vzorky tejpov. Spolu vraj do 58-ich krajín a hotovo, bolo vytejpované. Tejpovanie sa takto veľmi rýchlo a masívne zviditeľnilo. A začalo sa globálne lepiť.




Dôležité otázky

Ak by aj tejpovanie, tejpy mali všetky tie zázračné účinky, prečo nimi nie sú oblepení všetci športovci? Tejp na členku Dominiky Cibulkovej prakticky nič neznamená...ona totiž propaguje aj homeopatiu, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje za šarlatánstvo.

Ak by to bola účinná “liečebná metóda” a “zdravotná pomôcka”, tak by snáď tejpovanie bolo takto aj evidované. Vo všetkých tých povinných zoznamoch liečebných metód a zdravotných či zdravotníckych pomôcok, napríklad ortéz.

A prečo sa pod zázračné účinky tejpovania nepodpísal žiaden lekár s medicínskym titulom? Prečo tejpovanie verejne propagujú len niektorí fyzioterapeuti, chiropraktici a maséri, ktorí síce majú “tejpovacie” certifikáty? Od koho ich ale získali? Kto a od koho má oprávnenie takéto certifikáty vydávať?




Vedci hovoria o tejpovaní

Tejpovanie ako globálny a viditeľný fenomén zaujalo pozornosť odborníkov. Výsledky sú jednoznačné, dokonca aj tie meta analytické. Teda sumarizujúce viaceré výskumy a štúdie. Zamerané aj na údajné preventívne či dokonca liečebné účinky tejpovania na športové zranenia.

Nenašli sa žiadne klinicky podstatné dôkazy o tejpovaní, podporujúce účinnosť či dokonca odstraňovanie bolesti. Tejpy vraj majú mierny účinok na svalovú činnosť. Nedá sa ale vraj jednoznačne určiť, či je účinok pozitívny alebo negatívny.

Niektoré štúdie podporu svalovej činnosti doslova vylučujú. Na svete teda podľa vedeckých autorít neexistuje páska, ktorá by nahradila riadnu a dôkladnú rehabilitáciu.



Žiadna kineziologická páska, bez ohľadu na jej farbu, nemá žiaden priaznivý vplyv na výkony končatín, silu svalov zdravých dospelých ľudí.

Vedecké závery skúmania účinkov tejpovania sú jasné ako facka:

  • táto metóda je špekulatívna
  • “liečba” tejpovaním nie je liečebná metóda, ale pseudoveda
  • neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy preukázateľných účinkov
  • popísané “účinky” neprevyšujú úroveň placeba.



Popísané účinky
S čím vám tejpovanie pomôže?

tejp ramena

 

 

Pružné, kineziologické tejpovanie by malo fungovať ako fyzioterapeutická metóda, ktorou je možné ovplyvniť funkciu svalov. Princíp účinkov má byť kombináciou vlastností pásky, ktoré by sa mali čo najviac priblížiť vlastnostiam kože.

Kineziologický zázrak sa vraj skrýva v “zvrásnení” tejpu po nalepení. To má spôsobiť nadvihnutie kožných a podkožných vrstiev aj väzivového obalu svalu. Tak sa vraj zväčší priestor medzi svalom a týmito vrstvami. Toto zväčšenie údajne znižuje tlak krvnej a lymfatickej cirkulácie.

Okrem toho spôsobuje rôzne elektrochemické zmeny a zníženie tlaku na receptory. Dôsledkom a efektom má byť aj citeľné zníženie bolesti. Tejpy sú údajne použiteľné aj v rámci korekčných techník na ovplyvnenie väzív, šliach či dokonca fascií - teda pruhu, a aj lymfatického systému.

Tejpovanie vraj funguje aj na korekciu jaziev. Novou metódou tejpovania je aplikácia mriežkových alebo krížových, cross links tejpov. Tá by mala umožňovať presne cielené ošetrenie akupunktúrnych bodov.




Vlastnosti a materiál tejpov

Kineziologická páska, tejp, by sa mala svojimi vlastnosťami čo najviac podobať ľudskej koži. Mala by byť teda elastická, so schopnosťou natiahnuť sa a aj zmrštiť. Má definovanú pružnosť, ťažnosť a aj priľnavosť.
 
Miera natiahnutia je podobná ako má ľudská koža, teda 140 – 160 percent pôvodnej dĺžky v pozdĺžnom smere. Pritom by nemalo dôjsť k poškodeniu vlákien a takto natiahnutý tejp by mal na koži vydržať najmenej 3, maximálne 10 dní.
 
Tejpovacia páska je z bavlny, za jej elastické vlastnosti môžu polyuretánové vlákna. Systém tkania do mriežky zaisťuje jej mechanickú pevnosť a stálosť, vzdušnosť, vode odolnosť, ale aj priepustnosť vody a vzduchu.
 
Otejpovaný človek sa môže sprchovať a aj sa venovať vodným športom. Tejp drží na koži lepidlom. Jeho zloženie by malo byť vhodné aj pre citlivú kožu a alergikov. Mala by to byť 100 percentná lekárska živica.

 

Zistite, či je tejpovanie pre vás


Rozhodnete sa skúsiť tejp a chcete vedieť, či to vaša koža zvládne bez alergickej reakcie? Pomôže jednoduchý test citlivosti. Nalepte malý kúsok, napríklad 5x5 cm, tejpu na brušnú stenu alebo na vnútornú stranu predlaktia. Podľa kožnej reakcie po 24-och hodinách sa rozhodnite, ideálne s odborníkom, či má zmysel tejp aplikovať na dlhšie alebo nie.




Nalepíš tejp a hotovo

Otázka je ale vždy, že kam a prečo práve tam? Nemá naozaj zmysel sa polepiť do abstraktna ala Jackson Pollock. Teda okrem estetického dojmu. Zbytočné mrhanie pre efekt tejpami, ktoré mohli možno poslúžiť tam, kde treba. Na konkrétnej časti športom ťažko skúšaného tela.

Nepredpokladajme, že každý, kto má tejp, ho má odborne nalepený od certifikovaného tejpterapeuta. Alebo aspoň fyzioterapeuta, kondičného trénera či chiropraktika. Jednoducho niekoho, kto sa “trápeniu” ale aj “uľavovaniu” rôznych partií tela venuje profesionálne. A sleduje trendy a jednoducho si o tejpovaní musel čo-to naštudovať. A aj nejaké praktické kurzy absolvovať.

 



Základné pravidlá aplikácie tejpov
Aby malo tejpovanie účinok

tejpovanie clenka

  • diagnostika vždy predchádza aplikácii
  • tejp by mal byť po diagnostike “pripravený na mieru”
  • pred aplikáciou spravte test citlivosti pokožky
  • tejpuje sa na čistú, oholenú, odmastenú suchú pokožku
  • lepí sa vždy na natiahnutý pohybový segment
  • po stiahnutí segmentu – svalu, ruky, nohy, kĺbu – sa tejp zvrásni
  • po 3 – 5-ich dňoch tejp dajte dolu

 

 

 




Indikácie a kontraindikácie

Zástancovia tejpovanie odporúčajú najmä pri týchto diagnózach:
skolióza, burzitída, neuralgia, distorzia, kĺbová instabilita, vertebrogénny algický syndróm, entezopatia, periférne a centrálne parézy, úžinové syndrómy, kontúzia, deformity nohy a prstov a mnohé ďalšie.

Tejpovanie je nevhodné a zdraviu škodlivé či nebezpečné hlavne pri týchto diagnózach:
kožné ochorenia, hnisavé kožné prejavy, bradavice, otvorené rany, znamienka, ekzémové ochorenia, malígny melanóm, akútna trombóza, elefantiáza, horúčkové stavy a mnohé ďalšie.




Tejpovanie – porovnanie

Klady

  • zmierňovanie opuchov
  • zmierňovanie či odstránenie bolesti
  • podpora hojenia
  • podpora svalov a väzív
  • stabilizácia kĺbov
  • riešenie lymfatických problémov
  • liečenie akútnych jaziev
  • redukovanie únavy a vyčerpania
  • mnohé ďalšie

Zápory

  • nepreukázateľné účinky
  • popísané účinky na úrovni placeba
  • možné alergické kožné reakcie
  • pľuzgieriky na koži ako dôsledok nesprávnej aplikácie
  • poranenie v dôsledku nesprávnej aplikácie
  • tuhosť tejpu sa znižuje hneď po začiatku pohybu
  • cena pri opakovanom a nadmernom používaní




Miesta aplikácie tejpov

Je ich veľa, doslova od hlavy až po päty.

  • lícny nerv na hlave
  • svaly krku a napriamovače krčnej chrbtice
  • svaly ramena a ramenný kĺb
  • svaly a kĺby ruky od ramena až po prsty
  • svaly trupu a chrbta
  • brušné svaly
  • bedrové a sedacie svaly
  • svaly
  • kĺby nôh od bedier až po prsty




Tejpovanie kolena

Práve tejpovanie kolena je jedným z najčastejších využití tejpov v praxi. Koleno môžete páskovať pri 4 rôznych problémoch.

  • nestabilita kolena
  • vybočenie jabĺčka
  • bolesť stehna a podkolennej jamky
  • ochorenie úponu štvorhlavého stehenného svalu




Tejpovanie členka

Pri chôdzi či behu sú členky jedným z najdôležitejších a zároveň najchúlostivejších na zranenie. Tejpovanie členka zahŕňa fixáciu členkového kĺbu. Dokáže pomôcť aj pri bolestiach Achillovej šľachy.




Tejpovanie ramena

Používa sa pri bolesti a obmedzenej hybnosti ramena. Tiež pri poškodení klbového púzdra. Tejpovanie ramena sa používa najmä na fixáciu

  • nadhrebeňového svalu
  • podhrebeňového svalu
  • deltového svalu




Tejpovanie zápästia

Ľudia siahajú po tejpoch najmä kvôli odstráneniu bolestí. V zápästí ide hlavne naťahovače a ohýbače. Tejpovanie zápästia pomôže aj pri jednostrannom namáhaní a preťažovaní svalov.




Tejpovanie chrbta

Bolesť chrbta patrí medzi najčastejšie ľudské problémy. Tejpovanie chrbta môže pomôcť, no najprv je potrebné identifikovať presnú oblasť. A to je práca pre odborníka.




Nie hocikam!

Zapeje určite každý, kto doslova “skočil na lep” a tejpuje. V poriadku, keď už to musíte robiť a ste presvedčená či presvedčený o tom, že bez tejpu ani na krok

Dávajte si ale pozor, nelepte si tejpy hocikam, hocikedy a na hocičo. Poraďte sa s niekým, kto o tom niečo vie a myslí si, že vám poradí. Áno, sú aj odborníci na tejpovanie. Väčšinou sú to fyzioterapeuti, kondiční tréneri či maséri.

Poradiť by mali vedieť aj rehabilitační odborníci. Určite lekári, najmä športoví, ale aj kožní. Ak vás teda otejpuje – aj keď možno zbytočne – odborník, určite vám pomôže. Naozaj “o zdravie” je to ale vtedy, ak hľadáte pomoc u niekoho, kto je v tejpovaní taký laik ako vy.

”Doktor google” ani v tomto prípade nie je dobré riešenie. Aj keď na internete nájdete takmer vyčerpávajúce videonávody ako, kde, načo, prečo tejpovať, radšej to nechajte na odborníkov. Nesprávnou aplikáciou si naozaj môžete ublížiť.




Názor používateľky

Chtěla bych napsat něco o tejpech a jejich rozdílech. Již asi 3 roky používám tejpy Meridius a Temtex. Velmi se mi tyto dvě značky osvědčily. Jednou jsem zkusila koupit tejpy v supermarketu. Pravda je, že tejpy jsou o polovinu levnější, ale vydrží maximálně 2 dny. V lepším případě déle, ale to už je opravdu zázrak. Na rozdíl od tejpů značkových, které klientům vydržely i 3 týdny. Kvalita materiálu je naprosto rozdílná.

Jiřina Pagáčová Karlovy Vary




Hľadajte racionálne riešenie

Ak sa teda rozhodnete skúsiť polepiť si telo, ponuka je na základe dopytu pomerne širokospektrálna. Rôzne farby, rôzna kvalita a samozrejme aj rôzne ceny.

“Tejp” kúpený na Miletičke alebo v supermarkete sú vyhodené peniaze. Na trend tejpovania postupne zareagovali aj renomovaní výrobcovia športových potrieb a pomôcok.

Kupovať predraženú top značkovú pásku? Dajte si poradiť. Vždy si racionálne povedzte, že naozaj ide len o pásku. Ak sa na tejpovaní stanete doslova závislí – fyzicky, aj psychicky – a bez tejpu máte problém spraviť čo i len krok, zistíte, že to ide celkom do peňazí.

Pri vyberaní ide najmä o funkčnosť. Tejp musí držať na tele. Aj na spotenom a mokrom. Zároveň musí byť dostatočne pružný, aby dovoľoval pohyby. Jednoducho taký, že jeho vlastnosti sa čo najviac podobajú koži.

 

 

Tejpovanie– 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť

 
  • kvalitný tejp nie je vode odolný, on vodu a aj vzduch prepúšťa
  • prepúšťa aj pot, ktorý sa môže cez tejp bez problému dostať
  • ak je tejp nalepený správne, neuvoľní sa ani pri fyzicky náročných, ani pri vodných športoch
  • tejp vydrží aj denné sprchovanie, mokrý má ale nižšiu priľnavosť
  • pri utieraní preto pozor na okraje


Tejpovanie a športovci
Prečo je pre nich tejpovanie dôležité?

 

tejpovanie kolenaZdroj: www.tejpytapy.cz

 

Mnohí profesionáli však bez tejpu ani nezačnú tréning. Vraj preto, lebo bez tejpov by ho ani nedokončili. U viacerých vrcholových športovcov je tejpovanie vraj často jediný spôsob ako môžu trénovať. Prakticky aj s nedoliečenými športovými zraneniami.




Už idem ďalej, nič ma nebolí…

...si zrejme pospevujú niektorí profesionálni športovci a ich tréneri a fyzioterapeuti. A áno, aj športoví lekári. U rekreačných športovcov je tejpovanie zrejme naozaj len psychologická trendy barlička.

Ak ide o rameno, ktoré stále “vyskakuje” z jamky, tejp ho spevní a hurá na tréning. Alebo po zápale šľachy by údajne hrozilo bez tejpovania počas tréningu až odtrhnutie oslabenej šľachy.




Toto ste zrejme netušili…

...a ak, tak veľmi letmo a zdráhali ste sa tomu uveriť. Veď ktorý rekreačný športovec by chcel pripustiť, že pravidelným športovaním si prakticky humpľuje svoje telo? Veru veru, profesionálni športovci, športoví lekári a fyzioterapeuti by vedeli rozprávať.
 

Principiálne ide o to, že ak sa venujete jednému športu, jednostranne, dlhodobo a do istej miery nezdravo zaťažujete len vybrané svalové partie, kĺby a šľachy a tie ďalšie doslova zanedbávate.

 


Aj preto profesionáli povinne pestujú doplnkové športy a cvičenia. A mali by ste aj vy. Dajte si poradiť od profesionálov, je podrobne vedecky “zmapované”, ktorý šport nám ničí ktoré telové partie. 

 

 

 

Záver

 

Rovnako, ako pri všetkom aj pri tejpovaní platí „všetko s mierou". Nepreháňajte počet tejpov na svojom tele. Vyhnite sa „samotejpovaniu". Nájdite si odborníka, pri ktorom je šanca, že sa vám investícia vráti.

Ak ste sa ešte stále na pochybách, či patríte k táboru priaznivcov alebo odporcov, skúste to metódou “verím až keď overím…”

Investujte pár eur alebo stoviek korún českých a vyskúšajte ten elastický farebný zázrak. Možno vám pomôže. Aspoň k lepšiemu pocitu. Pretože mudrovať môžem, až keď skúsim.

Ďalšie články