Zimné oblečenie na bežky a beh 5°C až -10°C (sprievodca)

Bežecké lyžovanie je ideálnou zimnou aktivitou snáď každého cyklistu. A pokiaľ sa máme na bežkách cítiť naozaj komfortne, je rovnako ako v prípade cyklistiky nutné dodržať zásady správnej funkcie všetkých vrstiev oblečenia. Pre názornú predstavu o tom, ako by mohol bežecký šatník vyzerať, sme zvolili konkrétne výrobky.

Základná vrstva

Správna funkcia oblečenia je závislá už na základnej vrstve. Pri výbere je okrem samotnej funkcie materiálu zásadná vhodne dimenzovaná dĺžka rukávov, výhodou je tiež pútko pre prevlečenie palca. Pri skúšaní spodného funkčného trička je dobré zvoliť čo najviac obopínajúcu veľkosť. Onú „funkciu“ môže jeho materiál ponúknuť iba v prípade, že je v kontakte s pokožkou.

Takouto ideálnou základnou vrstvou do chladného počasia, a to pre cyklistov a aj bežkárov, je tričko s dlhým rukávom Cambria, v dámskej verzii model Crane. Použitý materiál má optimálne termo-izolačné vlastnosti a zároveň zaistí transport vlhkosti od pokožky. Ďalšou možnosťou je napríklad tričko Torrance, u neho je vysoká funkcia materiálu doplnená ešte výrazným dizajnom. Preto je ho možné použiť aj ako civilné tričko do športovej spoločnosti.

Stredná vrstva

Stredná vrstva oblečenia býva často podceňovaná, ale práve ona má zásadný vplyv nielen na výslednú tepelnú izoláciu, ale aj na odvod vlhkosti od tela. Základná vrstva musí s tou strednou fungovať v symbióze. Spravidla sa jedná o tenšie fleecové alebo úpletové mikiny, u ktorých je dôležitá nielen vhodná tepelná izolácia, ale aj maximálna priedušnosť v partiách, kde dochádza k nadmernému poteniu. Rogelli ponúka napríklad model Poseidon, ktorý je ušitý zo stredne zatepleného, veľmi príjemného materiálu, doplneného sieťovinou v podpazuší a vo vrchnej časti chrbta. Dámskou alternatívou tohto modelu je mikina Mels. Univerzálnosť dokladujú reflexné materiály, zaisťujúce bezpečnosť pri využití mikiny ako vrchnej vrstvy.

Bundy a vesty

Najvrchnejšia vrstva má za úlohu neprepustiť k telu chladný vzduch. Prichádzajú k slovu rôzne vetruvzdorné membrány, ktorých úlohou je zabrániť prefúknutiu a zároveň poskytnúť dostatočný odvod vodných pár. Použité membránové materiály sa od seba navzájom líšia predovšetkým vzhľadom a použitou gramážou. Čím ďalej, tým viac sa používajú ultraľahké softshellové škrupiny, ktorých vrchná vrstva pôsobí celistvo, a to pri zrovnaní s klasickými membránovými materiálmi s „dierkovanou“ štruktúrou. Okrem týchto materiálov sú stále nenahraditeľnými aj klasické vetrovky, u nich síce nie je možné počítať s výraznou ochranou proti premoknutiu, ale najväčšou výhodou týchto búnd je predovšetkým skladnosť.

Značka Rogelli môže ponúknuť celú radu búnd, vhodných pre bežecké lyžovanie. Membránovú klasiku predstavuje model Udine, kategóriu softshell zastupujú bundy Trapani, Padua a Mordano ponúkajúce nadpriemerne elastický materiál a využitie od jesene do jari. Skrátka neprídu ani dámy, pre ne je pripravený model Bara. V prípade klasických vetroviek je možné vyberať rovnako z niekoľkých modelov, využívajúcich ultraľahký materiál, napríklad dámsky model Madu.

Medzi bežkármi sú veľmi obľúbené tiež vesty, ktoré poskytnú dostatočný komfort telu, a rukám pritom umožnia maximálnu voľnosť pohybu. Vestu je možné navyše obliecť napríklad aj na klasickú softshellovú bundu. Univerzálnym modelom je Rogelli Cabras, ktorý vďaka sieťovine na chrbte a veľkému zadnému vrecku využijú tiež cyklisti.

Možností kombinácie jednotlivých vrstiev je celá rada. Niekto dá prednosť klasike, teda funkčnému tričku, mikine a vetrovke alebo bunde s membránou, iný zvolí namiesto bundy iba vestu. V prípade vyložene športovej jazdy potom príde vhod kombinácia spodného trička s vonkajšou bundou, teda s vynechaním tepelno-izolačnej medzivrstvy.

Nohavice s laclom aj bez

Maximálne priliehavé prevedenie nohavíc je z hľadiska neobmedzenosti pohybu jednoznačnou výhodou. Zateplený materiál môže byť doplnený membránou na celom prednom diely. Na potrebách každého jedinca je rozhodnutie, či uprednostní model do pásu alebo s laclom, ktorým sú vybavené napríklad nohavice Perano a Tarzo. Vetruvzdornú membránu na prednom diely používa model Rimasco, ktorého efektné ploché švy dokladujú, že „čapáky“ nemusia byť iba čierne a teda dizajnovo nudné.

Nohavice určené čisto pre bežecké lyžovanie sú spravidla bez laclu. Ten tu nie je nevyhnutnosťou, pretože usadenie nohavíc v rozkroku nemusí byť tak dokonalé, ako pri sedení na sedle bicykla. Zateplené, čisto bežecké nohavice sú napríklad Rogelli Banks, prepracovanejší model Zeus alebo dámsky model Etsuko.

Nepodceniť doplnky!

V prípade doplnkov je možné úspešne použiť univerzálne modely, vhodné pre cyklistov. Na rukaviciach nie je nevyhnutné extra silné zateplenie, na obtiaž môže byť iba nadmiera protisklzových prvkov na dlani. Ako ideálne sa v tomto ohľade javia napríklad rukavice Rogelli Bike Express, ktoré majú v zápästí integrovanú pláštenku - video tu.

Pri výbere čiapky je nutné dokonalé priľnutie jej okraja a maximálne zakrytie uší. Výborne použiteľná je elastická čiapka Lester  alebo čelenka Hale, ktorú má Rogelli tiež v ponuke.

V našom sprievodcovi Vám odporučíme vrstvenie športového oblečenia podľa teploty a druhu aktivity. Veríme, že sprievodca, na ktorom dlhodobo pracoval tím športovcov rôzneho veku a zamerania, Vám rýchlo pomôže k dobrej voľbe oblečenia a lepšiemu pocitu zo športovania.

SPRIEVODCA - Ako sa obliecť na beh a bežky

Teplota Horná časť tela Dolná časť tela Doplnky
   0-5°C funkčný nátelník dl. rukáv
membránová bunda
zateplené bežecké nohavice zimná čelenka
tenké zimné rukavice
funkčné ponožky

 
-10/-5°C

funkčný nátelník dl. rukáv
bežecká mikina
membránová bunda
(vesta)

zateplené bežecké nohavice
(funkčné spodky)
zimná čelenka
zimná čiapka

nákrčník
zimné rukavice
športové okuliare
funkčné ponožky
 

Ďalšie články