Nevyberajte si podľa vodného stĺpca!

Čo je to vodný stĺpec alebo nepremokavosť

Nepremokavosť alebo výška vodného stĺpca je údaj, ktorý vyjadruje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Vždy sa udáva v milimetroch a čím je číslo vyššie, tým je materiál odolnejší. Vodný stĺpec sa meria v laboratóriách a to takým spôsobom, že sa na kus materiálu, ktorého vodný stĺpec chceme zmerať, položí valec a ten sa začne plniť vodou. Ako sa valec plní vodou, začína sa zvyšovať jeho hmotnosť a tým pádom aj tlak. Rozhodujúcim okamihom sa stáva prienik prvých 3 kvapiek (materiál sa vďaka tlaku rozťahuje a vznikajú v ňom tak väčšie „medzery“). A práve táto výška vody vo valci, kedy ešte nedošlo k priesaku vody skrz materiál, je náš požadovaný vodný stĺpec.
Obvykle počúvame: "Odporúča sa vodný stĺpec okolo 8 000 mm." alebo "Oblečenie na lyže je najlepšie vyberať medzi 10 000 – 20 000 mm." Pre ilustráciu: sedenie v mokrej tráve sa rovná vodnému stĺpcu 5 000 mm, kľačanie na kolenách v mokrej tráve sa rovná 12 000 mm, tlak popruhov ruksaku 15 000 mm a pád suchého lyžiara v plnej rýchlosti do mokrého snehu je rovný 30 000 mm. Je jasné, že dážď nikdy nepadá ako súvislá kvapalina a navyše dopadajúca kvapka pôsobí iba minimálnou silou.

Môžem veriť nameraným údajom?

Každý výrobca alebo testovacie laboratórium prevádza test inak a nie je pri tom kontrolované žiadnym nestranným kontrolným orgánom.
Nehovoriac o tom, že látky, z ktorých sa šije, vyrábajú výrobcovia po celom svete a výrobca oblečenia tento údaj väčšinou s dôverou prevezme, a to bez ďalšieho preverovania. Vývoj neustále napreduje a jednoducho nie je možné testovať všetko nové. A takto reťazec pokračuje až k predajcom, ktorí môžu omylom uviesť nesprávnu hodnotu. Preto sa naskytá otázka, či sú hodnoty, slávne prezentované v katalógoch, skutočné. Výrobcovia veľmi dobre vedia, že nikto po nich hodnoty preverovať nebude.

Ako sa mení nepremokavosť pri používaní?

Nylonové a polyesterové vlákna a ich častý polyuretánový záter pôsobením UV žiarenia relatívne veľmi rýchlo strácajú svoje pôvodné vlastnosti. Ak to ešte spojíme s mechanickým namáhaním tkaniny (napr. pri praní, balení do ruksaku), môže sa vodný stĺpec zmeraný vo fabrike a po 2 týždňoch používania už niekoľkonásobne líšiť.

Záver: Na našich výrobkoch hodnotu vodného stĺpca spravidla neudávame. Nepodporujeme fikciu a hru s číslami, na ktoré nie je možné spoliehať a ani ich overiť. Odporúčame, aby zákazník vždy zhodnotil, čo od výrobku potrebuje. Stan alebo lyžiarske oblečenie potrebuje iné vodné stĺpce ako oblečenie na beh. Obvykle platí, že čím vyšší vodný stĺpec, tým horšie materiál dýcha a viac sa zvnútra rosí! A silikonizované materiály - pláštenky nedýchajú vôbec. Nech Vám tvrdí kto chce, čo chce. Mám doma japonskú bundu s vodným stĺpcom 38.000 mm a priedušnosťou 38.000g/m2/24. Myslíte, že sa v nej nepotím a že nepremokne? Viac v článku o priedušnosti tu.

Čo je pri výbere cyklistického a bežeckého oblečenia dôležitejšie ako vodný stĺpec materiálu?

Vodný stĺpec je iba hodnota konkrétneho materiálu, nie celého výrobku, preto do neho nie je možné zahrnúť celkové konštrukčné riešenie výrobku ako sú napríklad zipsy, švy, kapucne atď. a je nutné dodať: jedná sa o test za ideálnych podmienok, ktorý nesimuluje dynamické namáhanie počas používania (sedenie, kľačanie, nosenie ruksaku – to všetko vyvíja omnoho vyšší tlak vody). Preto je omnoho dôležitejší strih, konštrukcia, mix rôzne priedušných materiálov a znalosť fyziológie zákazníka, spôsobu športovania a zámer, ku ktorému sa výrobok využije.

 

Prečítajte si naše odporúčania:

Ako si vybrať membránovú bundu na bicykel?
Ako si vybrať zimné oblečenie na bežky a beh?
Ako si vybrať cyklonohavice na zimu?


Obráťte sa na odborníkov a výrobcov, ktorým dôverujete.
Každý človek je jedinečný a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

Ladislav Mertlík
Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

 

Ďalšie články