Ako si vybrať oblečenie na bicykel?

Ako sa mám v širokej ponuke oblečenia na bicykel zorientovať?

Skôr ako začnete oblečenie vyhľadávať a nekonečne dlho surfovať po internete, odpovedzte si na základné otázky, ktoré Vám následný výber uľahčia.

1. Ako jazdím na bicykli?
2. Som zimomravý alebo teplokrvný jazdec?
3. Chcem oblečenie vrstviť alebo preferujem čo najmenej vrstiev oblečenia?
4. V akých teplotách a poveternostných podmienkach chcem jazdiť?
5. Aká dlhá bude jazda?
6. Koľko môžem/chcem zaplatiť?1. Ako jazdím na bicykli?
Prvou otázkou si vyjasníme, či je pre nás bicykel výkonnostnou aktivitou, kedy ideme “naplno” alebo kondičnou “turistickou” aktivitou, kedy sa voľne pohybujeme a prehrievame sa skôr pozvoľna alebo zriedka. Zatiaľ čo výkonnostný jazdec bude potrebovať tenšie a priedušnejšie oblečenie, turista si vyberie teplejšie oblečenie, ktoré vytvára ochranný izolačný obal okolo tela.


2. Som zimomravý alebo teplokrvný jazdec?
Pri výrobku nemá zmysel uvádzať pre aký teplotný rozsah je určený. Niekomu je zima pri teplotách okolo nuly, iní jazdia pri mínus 10-tich stupňoch bez rukavíc. Omnoho dôležitejšie je ujasniť si ešte pred nákupom, či som skôr človek, ktorý sa nadmerne potí, alebo som zimomravý.3. Chcem oblečenie vrstviť alebo preferujem čo najmenej vrstiev oblečenia?
Neexistuje zlá alebo dobrá odpoveď. Vrstvenie umožňuje variabilitu a možnosť vyzliecť si niektoré vrstvy počas jazdy. Môžem si tak pred jazdou vyskladať optimálnu sadu. Kúzlom menšieho počtu vrstiev je pocit ľahkosti, pružnosti a neobmedzeného pohybu. Samozrejme za cenu špeciálnych výrobkov určených pre konkrétnu situáciu a počasie.


4. V akých teplotách a poveternostných podmienkach chcem jazdiť?
Jazdím do práce po celý rok a za každého počasia? Jazdím iba do teplôt okolo nuly a keď začne mrznúť nejazdím vôbec? V daždi na bicykel nesadnem? Čím viac si ujasníte kedy budete chcieť jazdiť, tým lepšie si vyberiete vhodné oblečenie.


5. Aká dlhá bude jazda?
Niekto si sadá na bicykel aby prešiel 100 km. Ďalší prejde svojich 15 km do práce a späť. Niekto spraví 100 km za 3 hodiny, iný prejde 15 km tiež za 3 hodiny. Hlavne pre výber rukavíc a výstelok v cyklistických kraťasoch je táto informácia zásadná.6. Koľko môžem/chcem zaplatiť?
Prečo by som mal platiť toľko peňazí, keď sa to dá inde zohnať za 1/3 ceny?
Každú chvíľu sa ozve zákazník, ktorý spravidla zrovnáva s konkurenciou z jednej nemenovanej predajne s potravinami. Obvykle sa zistí, že dotyčný zákazník nemá žiadnu zrovnateľnú skúsenosť medzi konkurenčnými výrobkami. Jeho jediným kritériom je najnižšia cena za “kraťasy na bicykel”.
Pokiaľ je pre Vás jazda na bicykli iba okrajovou aktivitou napríklad na 2 dni dovolenky v roku, je naozaj jedno, čo si kúpite. Proste to buď bude dobré alebo to tie 2 dni už nejako vydržíte a prežijete. Ten, kto na bicykli trávi stovky hodín ročne dobre vie, čo potrebuje a čo je pre neho zbytočné.
Neverte tomu, že bunda za 20 EUR bude rovnako funkčná ako bunda za 100 EUR. A to nie je iba o dizajne. Viac o tom, ako si vybrať membránovú bundu na bicykel >

 

Obráťte sa na odborníkov a výrobcov, ktorým dôverujete.
Každý človek je jedinečný a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

 

Ďalšie články