Ako si vybrať cyklonohavice na zimu?

Partie náchylné na prechladnutie

Intímne partie a kolená sú kritickými miestami na prechladnutie. Je dôležité uvedomiť si ako je to u mňa. Poznať svoje telo. Zjednodušene povedané výkonnostný jazdec bude potrebovať tenšie a priedušnejšie nohavice. Turista potrebuje pocit ochrany pred chladom, ktorý nájde v membránovom modeli nohavíc. Premenných je však viac, odporúčame prečítať si najskôr Ako si vybrať oblečenie na bicykel?.

S trakmi alebo bez nich?

K čomu slúžia traky na cyklistických nohaviciach? Hlavným dôvodom je optimálne priľnutie cyklovýstelky k telu. Traky pomáhajú udržať nohavice na “svojom" mieste.
Vyberať si môžete z modelov s priedušnými trakmi zo sieťoviny. Ak "ste náchylný na chrbát" alebo chcete zateplenie, vyberajte si traky s hrejivým počesaním na vnútornej strane. Ak má niekto veľký apetít, a teda má väčšie brucho, bude sa lepšie cítiť v nohaviciach bez trakov. V takom prípade odporúčame zvážiť aj bežecké nohavice v kombinácii s cykloboxerkami, viď vrstvenie.

Zipsy alebo pásky pod chodidlo?

Nohavice sú zakončené buď zipsom s protisklzovým lemom alebo páskou pod chodidlo. Zips umožňuje ľahšie obliekanie. Pri nohaviciach s páskami pod chodidlo sú tieto celistvé, teda bez zipsu. Ten by mohol prekážať. Rozhodnutie je teda individuálnou voľbou.

Do najväčšej zimy softshell-membrána na prednom diele

Pre turistov alebo zimomravých cyklistov odporúčame nohavice s membránovým materiálom na prednom diele. Ten Vás ochráni pred najväčším náporom vetra a chladu spredu. Zadný diel z pružného materiálu zaistí prirodzené “dýchanie". Viac o priedušnosti nájdete v článku: Je priedušnosť cyklooblečenia dôležitá?

Kvalita cyklovložiek a pružnosť nohavíc

S rastúcou cenou nohavíc rastú aj ich úžitkové hodnoty. Pružnejší materiál ocenia výkonnostný cyklisti a kvalitnejšia cyklovýstelka im umožní zostať dlhšiu dobu v pohodlí v sedle.

Bezpečnosť

Ak jazdíte v premávke, je dôležité myslieť na Vašu viditeľnosť. Uprednostňujeme nohavice výrazných farieb ako je napríklad fluoritová žltá, oranžová alebo ružová. Kvalitné cyklistické nohavice v tmavších farbách sú vybavené reflexnými prvkami alebo celoplošnými bodkovanými potlačami, ktoré sa "rozsvietia" keď na Vás zasvieti auto.

Ako môžem vrstviť oblečenie?

1. Univerzálny variant pre cyklo/beh/bežky
Ak pôjdete na bicykel, základom sú boxerky s cyklovýstelkou, na ktoré navlečiete bežecké elastické nohavice s hrejivým počesaním.
Ak pôjdete behať alebo pôjdete na bežky, boxerky zmeníte na funkčné spodné prádlo bez výstelky.

2. Špeciálny variant pre cyklistiku
Cyklonohavice  s výstelkou. Podľa Vašej situácie si vyberte membránový model alebo model s kvalitnou vložkou a vysokou pružnosťou.

3. Lacný variant
Využite letné cyklokraťasy a na ne navlečte bežecké elastické nohavice. Pokiaľ je Vám zima, môžete si ako medzivrstvu navliecť ešte hrejivé funkčné prádlo - spodky.
Cenovo budete najnižšie, samozrejme však za cenu zníženej pohyblivosti.

 

Prečítali ste si naše odporúčania a aj napriek tomu si nie ste istí?
Napíšte nám na info@rogelli.sk a my Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho oblečenia práve pre Vás.

Rogelli.sk – už 40 rokov Váš špecialista na cyklistické a bežecké oblečenie

 

Ďalšie články