Ako vybrať nohavice na bicykel?

Intímne partie a kolená sú kritické miesta na prechladnutie. Výkonový jazdec bude potrebovať slabšie a priedušnejšie nohavice zatiaľ čo cykloturista potrebuje pocit ochrany pred chladom, ktorý nájde v membránovom modeli cyklonohavíc. Je dôležité si uvedomiť, aký typ cyklonohavíc potrebujete vy. Zodpovedzte si najprv základné otázky a výber bude ľahší. Viac v článku Ako si vybrať oblečenie na bicykel?.
 

Jak vybrat kalhoty na kolo?

 

Akú hrejivosť nohavic na bicykel zvoliť?
Ako vybrať nohavice na bicykel?

 

Hrejivosť cyklonohavíc je hlavnou vlastnosťou, podľa ktorej výber začíname. Už ste si ujasnili, ako na tom ste v článku Ako si vybrať oblečenie na bicykel?
Teraz si upresníme, ako filtrovať nohavice na bicykel podľa hrejivosti a pre koho sú určené.

Nohavice na bicykel BEZ ZATEPLENIA


Nohavice sú určené pre jazdu v teplejšom počasí (chladnejšie leto, hrejivá jeseň, jar), v teréne alebo extrémnom vlhku.
V nohaviciach na bicykel bez zateplenia nájdete voľné MTB nohavice, slabé dlhé nohavice bez vnútorného počesania alebo nepremokavé nohavicové návleky s podlepenými švamy.

Nohavice bez zateplenia

Nohavice na bicykel SLABO HREJIVÉ


Slabo hrejivé nohavice na bicykel sú svojou gramážou vhodné na jar a jeseň. Vnútorné počesanie je veľmi jemné. Nohavice je možné doporučiť do miernej zimy aj veľmi aktívnym cyklistom, ktorý sa dobre dokážu zohriať na nohách.

Nohavice slabo hrejivé

 

Nohavice na bicykel STREDNE HREJIVÉ


Nohavice na bicykel so strednou gramážou a zvýšenou hrejivosťou s použitím jar, jeseň, zima. Vhodné pre pretekárov a aktívnych cyklistov s dobrým krvným obehom.

Nohavice stredne hrejivé

 

Nohavice na bicykel SILNO HREJIVÉ


Silno hrejivé nohavice z materiálu s vysokou gramážou a vnútorným počesaním do najväčšej zimy. V kategórii silno hrejivých nohavíc nájdete tiež modely s prednými dielmi zo softshellu, zdvojených materiálov a membrán v oblasti kolien a intímnych partií.

Nohavice silno hrejivé

 

Filter podľa hrejivosti

Bundy, rukavice aj nohavice si po novom môžete na www.rogelli.sk ľahko filtrovať podľa parametrov hrejivosti. Je v ľavom paneli filtrov. Hneď pod parametrom farba.

Filtr dle hřejivosti

Poďte si to hned vyskúšať u nových nohavic na bicykel.

Dôležité vlastnosti nohavíc na bicykel
Ako vybrať nohavice na bicykel?

 

Cyklovýstieľky


Rovnako ako v letných cyklokraťasoch, jazdí sa aj v zimných nohaviciach na bicykel bez spodnej bielizne. Naostro.

Vaše intímne partie dosadajú na kvalitnú cyklovýstieľku. Ich hlavnou úlohou je zameziť vzniku otlakov, zaparenin a zaistiť prietok krvi do mäkkých tkanív pred lonovou sponou, ktorá je sedením na bicykli silno namáhaná. Výstieľky sú antibakteriálné a líšia sa svojím tvarom, hrúbkou, použitými materiálmi. Nektoré vložky sú perforované a zaisťujú odvetrávanie a odvod potu od tela.

Každá výstieľka má svoje využitie. Príležitostný cyklista ocení silnejšiu a mäkšiu vložku. Vytrvalostný cyklista ocení priedušnosť, ergónomiu a gélové vankúše. Prehliadnite si Prehľad cyklistických výstielok s detailnými informáciami. 

Filtrovanie podľa cyklovýstielok – filter "Vlastnosti"

Filter Vlastnosti je v ľavom paneli filtrov, hneď pod parametrom Hrejivosť. Filtrujte podľa názvu cyklovýstieľky, ktoré sa Vám páčia v Prehľade cyklistických výstielok.

 

Zakončenie nohavíc


Nohavice môžu byť zakončené zipsom pre ľahké obliekanie s protisklzovým lemom alebo pásikom pod chodidlo. Zips umožňuje ľahšie obliekanie. Nohavice s pásikmi pod chodidlom sú celistvé bez zipsu, ktorý by niekomu mohol prekážať. Iné modely stavajú na minimalizmus a sú zakončené jednoduchým pružným lemom. Rozhodnutie je individuálnou voľbou a ak zvolíte správnu veľkosť budú elastické nohavice správne usadené okolo Vášho členka.

 

 

Traky


S trakmi alebo bez? Na čo slúžia traky pri cyklonohaviciach? Hlavným dôvodom je optimálne priľnutie cyklovýstieľky k telu. Traky pomáhajú udržať nohavice na “svojom” mieste.
Vyberať môžete z modelov s priedušnými trakmi zo sieťoviny. Pokiaľ "trpíte bolesťami chrbtice" alebo chcete zateplenie, vyberajte traky s hrejivým počesaním na vnútornej strane.
Bezošvé prevedenia trakov znamenajú, že v oblasti ramien sú traky úplne ploché bez jediného švu – netlačí!
Pokiaľ však niekomu chutí a má väčšie brucho, bude sa lepšie cítiť v nohaviciach bez trakov. V takomto prípade doporučujeme zvážiť aj bežecké nohavice v kombinácii s cykloboxerkami, viď vrstvenie.

 

 

Reflexné prvky a bezpečnosť


Ak jazdíte v premávke, je dôležité myslieť na Vašu viditeľnosť. Uprednostňujte nohavice výrazných farieb ako je fluoritová žltá, oranžová alebo ružová. Kvalitné cyklistické nohavice v tmavších farbách sú opatrené reflexnými prvkami. Najväčšiu odrazivosť svetla majú modely Shine, Spark s reflexnými panelmi na bokoch a stehnách.

 

SuperRoubaix— najhrejivejší materiál


SuperRoubaix je úplet vhodný na zimné elastické oblečenie. Materiál je z lícovej strany hladký, matný a bez vzoru. Z rubovej strany je to jemný počesaný fleece. SuperRoubaix je vyrobený z veľmi jemných vlákien a má väčší počet očiek na centimeter než porovnateľné materiály. Vďaka jemným vláknam dosahuje SuperRoubaix vynikajúce tepelne izolačné vlastnosti a väčšiu elasticitu. Mäkká superstrečová pletenina je priedušná, odolná a veľmi pohodlná pri nosení, má vysokú tepelnú izoláciu i pri extrémnych klimatických podmienkach.

Ako nájdem nohavice zo Superroubaix materiálu?

Nohavice na bicykel zo Superroubaix nájdete pomocou filtru Hrejivost pod označením "silno hrejivé".

 

Membrány, zdvojené materiály a softshell na prednom dieli


Pre cykloturisty alebo zimomravých cyklistov doporučujeme nohavice s membránovým materiálom na prednom dieli. Ten Vás ochráni pred najväčším náporom vetra a chladu spredu. Zadný diel z pružného materiálu zaistí prirodzené “dýchanie". Viac o priedušnosti nájdete v článku: Je priedušnosť cyklooblečenia dôležitá?

 

Strih, panely a elasticita materiálov


S rastúcou cenou nohavíc rastú aj ich úžitkové vlastnosti. Pružnejší materiál ocenia výkonnostní cyklisti a kvalitnejšia cyklovýstieľka im umožní zostať dlhšiu dobu v sedle v pohodlí.

 

Pánske nohavice na bicykel Dámske nohavice na bicykel Všetky nohavice na bicykel


 

3 Tipy ako vrstviť nohavice na zimu
Ako vybrať nohavice na bicykel?

 

1. Univerzálna varianta pre cyklo/beh/bežky


Ak pôjdete na bicykel, sú základom boxerky s cyklovýstieľkou, na ktoré natiahnete bežecké elastické nohavice s hrejivým počesaním.
Ak pôjdete behať alebo na bežky, boxerky zmeníte na funkčnú spodnú bielizeň bez výstieľky.

 

2. Špeciálná varianta pre cyklistiku


Cyklonohavice s výstieľkou. Podľa Vašej situácie vyberte model membránový alebo s kvalitnou vložkou a vysokou pružnosťou. Najkomfortnejšie riešenie s vysokou pružnosťou a najlepšou priedušnosťou. Doporučujeme.

 

3. Lacná varianta


Využite letné cyklokraťasy a na ne navlečte bežecké elastické nohavice. Ak je Vám zima, môžete do medzivrstvy navliecť ešte hrejivú funkčnú bielizeň – spodky. Cenovo budete najnižšie, pravdaže za cenu zníženej pohyblivosti.

 

Prečítali ste si naše doporučenia, a napriek tomu si nie ste istí?


Napíšte nám na [email protected] a my Vám radi pomôžeme s výberom správneho oblečenia práve pre Vás.

 

Ako vybrať ďalšie oblečenie na zimu?

 

Ďalšie články