Ako vybrať bundu na bicykel?

Máte šatník plný hrejivých outdoorových búnd, ale žiadna z nich nie je to pravé na bicykel? Niet divu. Jazda na bicykli, beh alebo bežky sú oveľa aktívnejšie pohybové aktivity. Od jari až do jesene využijete skladné ľahučké cyklovetrovky, ktoré ľahko zbalíte do zadného vrecka dresu. Už viete ako vybrať najlepší pršiplášť na bicykel. Poďme sa pozrieť na výber zimnej cyklistickej bundy, ktorú dobre využijete aj na bežkách.

 

Zimné bundy na bicykel    

 

Bunda na bicykel a bežky je iná ako na outdoor
Ako vybrať bundu na bicykel?

 

Zadné vrecká na cyklistických bundách

 

Vrecká na správnom mieste
Bundy na bicykel i na bežky


Dostatočne hlboké, ale zároveň rýchlo dostupné počas jazdy. Hlavné vrecká sú v dolnej časti chrbta často rozdelené na viac komôr. Menšie vrecká so zipsom môžu byť aj na prsiach. Vyvarujte sa zimným bundám s bočnými vreckami, ktoré na bežkách prekážajú v pohybe rúk a na bicykli tlačia do brucha.

Zimné cyklobundy

 

Vysoký golier na cyklobundách

Vysoký golier s krytím zipsu
chráni pred chladným prúdením vzduchu


Na bežkách a hlavne na cestnom bicykli prúdi vzduch oveľa rýchlejšie ako pri chôdzi. Vysoký golier s krytím zipsu zapnete až pod bradu a držíte krčnú chrbticu v teple.

 

Bundy s vysokým golierom

 

Reflexné prvky na zimných športových bundách

 

Bezpečnosť v premávke
Reflexné farby a prvky


Väčšina našich modelov má na sebe reflexné prvky, ktoré odrážajú zdroj svetla. Ste tak skvele viditeľní v premávke. Tiež detaily z reflexných farieb ako žltá alebo ružová zvyšujú vašu viditeľnosť.

 

Zimné cyklobundy

 

Predĺžené rukávy

Prdĺžené rukávy a chrbát
Dostatočne dlhé na bicykel i bežky


Cyklista je pri jazde predklonený a bežkár pohybuje pažami do všetkých smerov. Obaja potrebujú zimnú bundu, ktorá má predĺžené rukávy a chrbtový diel.

 

 

Bundy s predĺženými rukávmi a chrbtom

 

Čapica pod helmu

 

Pravá cyklobunda nemá kapucňu
Kapucňa nie je bezpečná a bráni pohybu


Cyklista aj bežec milujú voľnosť a rýchlosť pohybu, kapucňa je zbytočný kus látky, ktorý brzdí ako padák. Nehovoriac o tom, že zmenší zorný uhol cyklistov a jeho bezpečnosť. Cyklisti do chladu používajú membránové čapice pod helmu.

 

 

Špeciálne cyklobundy

 

Zakončenie rukávov u cyklistických búnd na zimu

Zakončenie rukávov
Do pružnej manžety


Chlad prúdi pozdĺž rúk. Preto majú naše športové bundy pružný lem okolo zápästia.

 

Špeciálne cyklobundy

 

Chcete najľahší bundu? Filtrujte podľa Hmotnosti.

Milujete ľahkosť pohybu? Potom viete, že každý gram pri oblečení sa počíta. Bundy a všetky výrobky si môžete filtrovať podľa váhy. Filter "Hmotnosť" nájdete v ľavom paneli filtrov na konci.

Akú hrejivosť zimnej bundy zvoliť

Hrejivosť cyklistických búnd je jednou z hlavných vlastností, podľa ktorej výber začíname. Už ste si ujasnili, aký typ športovca ste Ako si vybrať oblečenie na bicykel?

Cyklobunda bez zateplenia

Bundy bez zateplenia

Ultraľahké bundy bez zateplenia sú ideálnou voľbou pre miernejšiu klímu a pre aktívnu jazdu. Ocenia ich športovci, ktorí sa pohybom dostatočne zahrejú a uprednostňujú vrstvenie. Bundy bez zateplenia sú vhodné na jar a jeseň, skrátka vždy, keď sa nemôžete rozhodnúť medzi dlhým dresom a bundou.

Cyklobunda slabo hrejivá

Slabo hrejivé bundy

Slabo hrejivé bundy majú vnútorný povrch veľmi jemne počesaný. Materiál je slabší a bundy dobre odvádzajú pot. Sú vhodné pre veľmi aktívny pohyb alebo potivcov.

Stredne hrejivé bundy na bicykel zimné

Stredne hrejivé bundy

Zlatá stredná cesta medzi slabou priedušnou bundou a silne hrejivou termoizolačnou bundou. Dostatočne hrejivá pre aktívny pohyb vďaka vyššej gramáži a počesaniu materiálu. Stále však ľahká a priedušná vďaka svojej hybridnej konštrukcii a priedušnosti chrbta.

Silno hrejivé bundy

Silno hrejivé bundy

Ideálna voľba pre cyklistov v zime, ktorí dochádzajú do práce alebo pre zimomravých, ktorí hľadajú termoizolačný model, ktorý drží teplo u tela. Niektoré modely majú odvetrávaný chrbát, najhrejivejšie bundy majú membránu po celom obvode.

Filter podľa hrejivosti

Bundy, rukavice aj nohavice si novo môžete na www.rogelli.sk ľahko filtrovať podľa parametra hrejivosti. Je v ľavom paneli filtrov. Hneď pod parametrom farba.

Filter podľa hrejivosti

Poďte si to hneď vyskúšať u  nových nohavíc na bicykel.

Membrána, vodný stĺpec, priedušnosť a hybridná konštrukcia 
Ako vybrať bundu na bicykel

 

Hybridná konštrukcia pre lepšiu priedušnosť

Z dlhoročných skúseností odporúčame aktívnym športovcom bundy, ktoré sú zložené z rôznych materiálov. Na prednom diele a rukávoch majú odolnú membránu, ktorá ochráni pred najväčším náporom vetra a dažďa spredu. V podpazuší alebo na chrbte majú elastické priedušné panely, ktoré prirodzene dýchajú. Tieto panely neobsahujú membránu, ktorá je bariérou pre odvod vodných pár. Takže ak sa potíte, je priedušný panel zásadnou voľbou. Viac o priedušnosti nájdete v článku Je priedušnosť cyklooblečenia dôležitá?

 

Naháňate sa za najvyššou možnou hodnotou vodného stĺpca?

Pravdepodobne strácate čas. Cyklista ani bežkár nevystavujú membránu v bunde žiadnemu tlaku (tak ako lyžiar pri páde do snehu). Membránové bundy na bicykel sú z praktického hľadiska dostačujúce s hodnotou 1 000 až 5 000 mm. Nezabúdajte, že membrána s vysokým vodným stĺpcom môže znamenať nižšiu priedušnosť alebo je výrobne drahšia. Chcete sa dozvedieť viac o vodnom stĺpci? Prečítajte si Nevyberajte membránovú bundu len podľa vodného stĺpca!

 

Drahšie bundy ponúkajú viac

Hlavným dôvodom je kvalita použitého materiálu. Predovšetkým jeho pružnosť a priedušnosť. Niekedy nízka váha, inokedy dizajn, prepracovanejší panelový strih a technické detaily ako zipsy, vrecká a zakončenie rukávov.

Všetko sa dozviete v popise jednotlivých búnd a ich parametroch.

 

Pánske cyklobundyDámske bundy na bicykelVšetky cyklobundy

 

Prečítali ste si naše odporúčania, a i napriek tomu si nie ste istí?


Napíšte nám na info@rogelli.sk a my Vám radi pomôžeme s výberom správneho oblečenia práve pre Vás.

 

Ako vybrať ďalšie oblečenie na zimu?

 

Ďalšie články