Ako prať funkčné prádlo, aby ste ho nezničili?

Pokiaľ patríte medzi aktívnych športovcov, potom je vaša skriňa najskôr plná najrôznejších outdoorových kúskov. Sajú pot, odvádzajú vlhkosť, a sú skrátka veľkým pomocníkom pri športe. Ako sa ale o funkčné prádlo starať, aby ste ho prehnanou, alebo naopak nedostatočnou starostlivosťou nezničili? Ako často prať, v akých prostriedkoch a ako sušiť? Zistili sme za vás.

 

Čo sa v článku dočítate
... posuňte sa v článku tam, kam potrebujete

 

Čo je to funkčné prádlo?
A prečo je tak obľúbené medzi športovcami?

Funkčné prádlo má schopnosť odvádzať pot, rýchlo schne, je ľahké, odolné a skvele padne. Pokiaľ sa pri športe zapotíte, funkčný materiál vlhkosť odvedie preč od tela a my zostávame v suchu. Pohodlné, že? Preto už dnes väčšina ľudí pri športe siahne práve po funkčných materiáloch, a nie po bavlne, ako tomu bolo voľakedy.

Najčastejšie materiály používané pre výrobu funkčného prádla

Funkčné prádlo sa vyrába najčastejšie z umelých materiálov (polyester, polyamid, polypropylén) alebo z prírodných materiálov (merino vlna, bambus), prípadne z kombinácie týchto materiálov (napr. merino a polyamid). Funkčné prádlo sa môže líšiť taktiež hrúbkou materiálu. Všeobecne rozlišujeme dve kategórie, nižšiu gramáž funkčného prádla a vyššiu gramáž. Po nižšej gramáži siahnete od jari do leta, po vyššej cez zimu. 

Ako funkčné prádlo označujeme akékoľvek spodné alebo stredné vrstvy oblečenia, ktoré sa priamo dotýkajú pokožky pri nosení. Môže ísť o podvliekacie termoprádlo, spodné prádlo, bežecké mikiny, ponožky, funkčné tričká, športové tielka, dámske legíny. Keďže sa toto oblečenie priamo dotýka ľudskej pokožky pri športe, saje a odvádza najviac potu. O čom svedčí pach oblečenia po športe.


Len si spomeňte, ako nevábne vonia funkčné prádlo z umelého materiálu po celodennom nosení. Preto je potrebné sa o funkčné prádlo dobre starať a často ho prať alebo vetrať. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Funkčné prádlo v lete chladí a v zime hreje.

Funkčné prádlo vs. funkčné oblečenie
... alebo ako sa vyznať vo svete e-shopov

Okrem termínu funkčné prádlo sa môžete často stretnúť taktiež s pojmom funkčné oblečenie. Niekedy sa tieto pojmy zamieňajú, ale zatiaľ čo funkčné prádlo je najspodnejšou vrstvou, ktorú obliekame, funkčné oblečenie môže byť ľubovoľná vrstva, ktorú nosíme (napr. cyklistická bunda, bežecké nohavice, mikina na bežky).

Úplne rozdielnym pojmom je potom membránové oblečenie alebo dokonca goretexové oblečenie. Ide o športové oblečenie s odolnou membránou proti vode, jeho priepustnosť udáva vodný stĺpec. Membránové oblečenie či topánky je potrebné pravidelne ošetrovať impregnáciou.

Prečítam si o vodnom stĺpci
 

Z akých materiálov sa funkčné prádlo vyrába?
Viete, za čo utrácate?

Funkčné prádlo sa vyrába z množstva rôznych materiálov. Medzi prírodné materiály patrí merino vlna či bambusové vlákno. Medzi umelé materiály radíme polyamid, polyester a polypropylén, ktorých základom pri výrobe je ropa.

Zatiaľ čo funkčné prádlo z umelých materiálov kúpite pokojne za pár desiatok eur, za prírodné materiály si poriadne priplatíte. Len pre porovnanie. Základné dámske podvliekacie tričko ulovíte v zľave pokojne za 8 eur, ale za rovnaké tričko zo 100% merino vlny necháte v obchode pokojne až 5 násobok.

Funkčné prádlo z umelých materiálov je vhodné pre cyklistov, bežcov i bežkárov. Zatiaľ čo v lete ale skôr oceníte tričko z umelého materiálu, v zime budete radi za merino tričko, ktoré vás poriadne zahreje.

Čo je to merino vlna?

Merino sa vyrába z ovčej vlny, ktorá sa produkuje v Austrálii a na Novom Zélande. Keďže sa jedná o výnimočný materiál, počítajte s vyššou cenou. Za dámske funkčné tričko s dlhším rukávom zaplatíte od 60 eur vyššie. Pokiaľ plánujete športový šatník obohatiť o nový kúsok z merino vlny, oplatí sa počkať si na zľavu alebo aspoň zistiť, čo je na trhu k dispozícii.
 

 

Merino tričká

 

Ako prať funkčné prádlo?
8 najlepších rád, ako prať funkčné prádlo

Prať funkčné prádlo je tak trochu alchýmia. Koľko dať prášku a akého? Môžem používať aviváž? Môžem prať rôzne farby dohromady? Určite by ste doplnili ďalšie tri otázky k tomu, ako prať funkčné prádlo. Držte sa nášho návodu v 8 bodoch a nešliapnete vedľa.
 

1. Vždy čítajte ceduľky

Ale skutočne vždy, rebélia sa nevypláca. Nemá cenu kúpiť si drahé merino tričko za 80 eur a potom plakať nad o číslo menšou veľkosťou alebo zrazeným materiálom. Preto si pred praním vždy prečítajte ceduľku, ktorá vám povie, na koľko stupňov prádlo prať a ako. Nevyznáte sa v pracích symboloch? Prečítajte si náš článok, ktorý túto problematiku rieši. 

Chcem vedieť, čo znamenajú pracie symboly 
 

Ceduľky z funkčného prádla neodstrihujte

Nielenže bez nich nebudete vedieť, ako prať funkčné prádlo, ale ich absencia taktiež môže skomplikovať prípadnú reklamáciu oblečenia.
 

2.  Zapínajte zipsy a obracajte funkčné prádlo naruby

Funkčné prádlo pred praním vždy obráťte naruby, zapnite všetky zipsy a vytiahnite veci z vreciek. Prečo? Zaistíte tak dlhšiu odolnosť nápisov, reflexných prvkov a predídete deformácii oblečenia. A prečo vyťahovať veci z vreciek? Asi viete, akú neplechu dokáže napáchať jedna zabudnutá vreckovka. Takže tak.


3. Zašpinené oblečenie najprv predperte

Vrátili sme sa akurát zo Spartan Race, kde ste museli podliezať bahnom zašpinené prekážky? Potom je potrebné, aby ste silne zašpinené oblečenie najskôr predprali. Vo vedre si v troške teplej vody rozpusťte prací prostriedok na funkčné prádlo a oblečenie odmočte aspoň na hodinu. Potom ho jemne ručne vydrhnite. Ešte len potom môže prádlo do pračky spolu s ostatným oblečením v jednej várke. 

4. Používajte prací program

Dnešné práčky už majú väčšinou množstvo super pracích programov. Mrknite, či má vaša práčka program na pranie športového oblečenia alebo na pranie jemného prádla. Ak áno a teplota súhlasí s teplotou na ceduľke, smelo do toho. Nabudúce už budete vedieť, aký program, na aké kúsky oblečenia navoliť a ušetríte si prácu aj čas. 

 

Môžem na pranie funkčného prádla používať aviváž?

Aviváž na funkčné prádlo nikdy nepoužívajte. Mohla by sa narušiť štruktúra vlákien a zničiť funkčnosť materiálu. Navyše aviváž zostáva po vypraní vo vláknach ešte asi 4 cykly, kým sa z materiálu definitívne odbúra. 

 

5. Voľte radšej nízke otáčky a teplotu

Pokiaľ periete jemné funkčné prádlo, voľte radšej nízke otáčky vo výške 600 alebo 800 otáčok/min. Dlhým odstreďovaním vody by sa vlákna mohli poškodiť. Funkčné prádlo sa väčšinou perie na 30–40 stupňov Celzia. Je lepšie navoliť menšie otáčky a potom mokré prádlo radšej nechať dlhšie sušiť, prípadne pred povešaním na šnúru jemne vyžmýkať prebytočnú vodu do uteráku. 

Vysoká teplota síce ničí baktérie, ale môže ničiť aj funkčné materiály.


6. Neplňte práčku až po okraj

Nechajte prádlu priestor, aby sa mohlo v práčke poriadne odmočiť. Naplňte práčku len do ½ až ¾ celkového objemu. Vďaka tomu sa do práčky dostane viac vody a funkčné prádlo sa lepšie vyplácha. 

 


 

7. Miešať farby väčšinou nevadí

U funkčného prádla z umelých materiálov väčšinou nevadí, ak zmiešate farebné prádlo s tmavým. Materiály väčšinou farbu neprenášajú. Len ale dávajte pozor na biele funkčné prádlo. To radšej perte zvlášť. Pokiaľ máte špinavého funkčného prádla vždy kopec, môžete prádlo aspoň deliť na farebné a čierne


8. Používajte pracie gély

Kupujte vždy prípravky určené na pranie funkčného prádla. Zoženiete ich jednoducho buď cez internet, v obchodoch s outdoorovými potrebami alebo v obyčajnom supermarkete. Pre funkčné prádlo z umelých materiálov stačí obyčajný tekutý gél na športové prádlo, pre merino oblečenie si kúpte špeciálny prípravok. 

 

 

 

 

Pokiaľ pred alebo pri športe používate antiperspirant, dávajte si pozor na možné zafarbenie funkčných odevov v oblasti podpazušia.
 

Ako často prať funkčné prádlo?
Umelé vs. prírodné materiály

Umelé materiály vyžadujú častejšie pranie než prírodné materiály. Pokiaľ ste sa vrátili z behu a mali ste na sebe funkčné legíny a tričko z umelých materiálov, oblečenie môže ísť rovno do práčky. Baktérie sa nezačnú množiť a prádlo nebude zapáchať.

U oblečenia z umelých materiálov len samotné vyschnutie oblečenia nestačí. Naopak dlho usadený pot a soľ môžu funkčné prádlo dokonca poškodiť. Preto je potrebné funkčné prádlo prať tak často, ako športujete. Mužský pot môže byť agresívnejší než dámsky. Rovnako tak pokiaľ trénujete dvakrát denne, bude to iné, ako keď vyrazíte behať len v sobotu. 

U prírodných materiáloch je to trošku iné. S praním funkčného oblečenia z prírodných materiálov to nemusíte preháňať. Po športe stačí nechať cez noc funkčné prádlo vyvetrať na čerstvom vzduchu. Zápach by mal zmiznúť. Raz za čas môžete merino prepláchať. Ako často opäť záleží na frekvencii používania. Akonáhle ale merino prádlo silne zapácha aj po vyvetraní alebo je dokonca špinavé, šup s ním do práčky. Pot a špína by sa mohli vo vláknach usadiť. 


Ako prať merino?

...a ako prať vlnu?

Pred praním merino oblečenia vždy otočte naruby a zapnite zipsy. Vyberte program pre jemné prádlo a rešpektujte pokyny výrobcu na ceduľke. Nepoužívajte aviváž a zvoľte vždy prací gél na merino prádlo. Perte prádlo na nižšej teplote, vlna má tendenciu sa zrážať. Nepoužívajte zmäkčovadlá ani bielidlá. Prádlo nechajte usušiť voľne na vzduchu. Merino prádlo ukladajte do skrine vždy perfektne suché a dávajte pozor na mole. Pokiaľ nechcete funkčné prádlo z merino vlny dávať do práčky, stačí ho prepláchať v ruke. Opäť ale použite prací gél na merino.
 

 

 
 

 

Čo sa osvedčilo pri praní funkčného prádla mne?

Ako periem funkčné prádlo z umelých materiálov

V mojom šatníku nájdete pomerne dosť športového oblečenia. Na beh alebo na bicykel nosím väčšinou oblečenie z umelých materiálov (legíny, tričká, ľahké bundy). Funkčné prádlo z umelých materiálov periem s prípravkom na športové oblečenie na 30 stupňov približne 45 minút (prací cyklus na šport) tak často, ako len je potrebné. Väčšinou hneď ako sa mi nazhromaždí aspoň pár kúskov potrebných na jeden prací cyklus. 

Ako periem funkčné prádlo z merina

Na celodenné horské túry či bežky si rada oblečiem funkčné prádlo z merina. Keďže som za krásny merinový set pred rokom nechala v obchode viac ako 110 eur, na údržbe si dávam záležať. Merino vždy po športovaní vetrám na čerstvom vzduchu a periem približne po 5 použitiach alebo hneď ako zapácha. Merino vždy periem v rukách. V prípravku určenom na merino oblečenie. S práčkou mám zlé skúsenosti. Napriek tomu, že som použila program na jemné prádlo, mala som pocit, že sú vlákna postrapatené. A to nechcem. 
 

Ako sušiť funkčné prádlo?
Sušičke sa vyhnite oblúkom

  • Prádlo nikdy nesušte v sušičke, jemné vlákna by sa mohli potrhať a stratiť funkčné vlastnosti.
  • Prádlo sušte na vešiaku doma alebo vonku.
  • Pokiaľ nechcete mať na oblečení otlaky, nepoužívajte štipce na prádlo. Pokiaľ to inak nejde, umiestnite štipce vždy na šev alebo na iné málo viditeľné miesto.
  • Dávajte si pozor na drevené štipce. Môžu farbiť.
  • Vrchné časti odevov nechajte usušiť na guľatom ramienku s oblými rohmi.
  • Prádlo nesušte na priamom slnku, mohlo by prísť k vyblednutiu farieb. 
  • Prádlo po usušení nežehlite. Pokiaľ je pokrčené, radšej ho nechajte vyvešať.


 

Ako prať funkčné prádlo, keď ste na dovolenke?
... a nemáte k dispozícii práčku?

Pokiaľ potrebujete prepláchať funkčné prádlo a nemáte k dispozícii ani práčku, ani práčovňu, pomôžu staré dobré ruky. Vezmite si na pomoc prací gél na športové oblečenie a pár kvapiek rozmiešajte v teplej vode, napríklad vo vedre alebo vo vani. Funkčné prádlo ponorte do vody a nechajte odmočiť minimálne 30 minút.

Potom ručne prepláchajte a dvakrát prepláchnite v čistej vode. Najprv v teplej a potom stačí v studenej vode. Z oblečenia veľmi jemne vyžmýkajte prebytočnú vodu, ale žiadne agresivné krútenie odevom zo strany na stranu. Potom oblečenie povešajte na šnúru a nechajte vysušiť. Prebytočnú vodu môžete taktiež jemne vyžmýkať do uteráku. 

 

Ako predĺžiť životnosť funkčného prádla?

Funkčné prádlo nie je lacnou záležitosťou. Čím ohľaduplnejšie s ním budete zaobchádzať, tým dlhšie vám vydrží. Zapamätajte si týchto pár poučiek alebo si ich vytlačte a dajte na chladničku alebo tematicky napríklad k práčke :)
 

  • Teplotu prania voľte podľa ceduľky na oblečenie.
  • Perte oblečenie naruby a zapínajte všetky zipsy.
  • Pred praním vyprázdnite vrecká.
  • Nikdy nepoužívajte aviváž.
  • Používajte pracie gély určené na funkčné prádlo.
  • Nesušte funkčné prádlo na priamom slnku. Hrozí vyblednutie farby.
  • Nešportujte v jednom a tom istom dokola. Striedajte viac setov.
  • Nenechávajte funkčné oblečenie dlho zasmradnúť. Perte alebo vetrajte ho ihneď, ako je potrebné.
  • Pamätajte, že prádlo z merino vlny stačí vetrať a prať len raz za čas.
  • Silne zašpinené oblečenie vždy predperte.
  • Nepoužívajte sušičku a nežehlite oblečenie.
  • Využívajte pracie programy pre športové oblečenie.
  • Neplňte práčku až po okraj, nech má prádlo priestor sa poriadne vypláchať.  


Máte nejaké svoje osvedčené tipy, ako prať funkčné prádlo? Napíšte nám

Ďalšie články